Hračky na batérie

Batérie podobne ako magnety sú pre deti veľmi nebezpečné, no predsa len o čosi viac. Batáerie sú sú chemicky aktívne cudzie telesá, ktoré dokážu po požití spáliť pažerák dieťaťa len za 2 hodiny! Takýto stav je žiaľ často nezvratný, takže batérie by vo vašej domácnosti nemali čo hľadať. Do domácnosti s malým dieťaťom nekupujte hračky na batérie a zariadenia na batérie, ako napríklad diaľkový ovládač ukladajte mimo dosahu detí. Predídete tak najhoršej nočnej more každého rodiča.

Nestabilný nábytok

Kvalita nábytku ide globálne čoraz nižšie a často na to doplácajú práve deti. Nestbilný nábytok je pre ne veľmi nebezpečný. Hrozí im riziko prevrhnutia, môže na ne kus nábytku spadnúť, nehovoriac o odreninách a modrinách. Každý kus nábytku v detskej izbe (a ideálne aj v celom dome) musí byť bezpečne pripevnený. Nejde len o veľké kusy nábytku, ako sú šatníky a komody, na ktoré sa môže dieťa snažiť vyliezať, ale podobne to platí aj o televízoroch, zrkadlách a ďalšom vybavení domovov.

Vonné sviečky a osviežovače vzduchu

Vonné sviečky sú zradné. Hoci vyzerajú esteticky a voňajú skutočne dobre, predsa len škodia - a to nielen deťom. Vonné sviečky a takisto aj osviežovače vzduchu obsahujú chemikálie, ktoré pri nedostatočnej cirkulácii vzduchu môžu dráždiť dýchacie cesty. Veľmi nebezpečné sú zvlášť alergikov a astmatikov. Mali by ste sa preto vyhnúť používaniu voňavých produktov v detských izbách a priestoroch, kde sa deti pohybujú. Ich pľúca sa stále vyvíjajú a vystavenie účinkom dráždivých látok je pre ne škodlivé.

Veľké plyšové hračky

Krásne veľké plyšové hračky zrejme potešia každé dieťa, no správa z praktického či zdravotného hľadiska už nie je taká potešujúca. Vo veľkých plyšových hračkách sa logicky zachytáva oveľa viac prachu, ktorý môže podráždiť dýchacie cesty dieťaťa. Ak však už veľkým hračkám dieťa nevie odolať, pri výbere sa držte týchto zásad:

  • oči, nos či prípadne gombíky hračky by mali byť pripevnené niťou, aby ich dieťa nemohlo odtrhnúť a prehltnúť
  • podľa etikety by ste mali zistiť, čím je hračka zafarbená, ak by ju dieťa chcelo “ochutnať"
  • všímajte si švy hračka: mala by byť šitá veľmi pevne, aby sa náplň neuvoľňovala a nedostala sa do úst dieťaťa

Pri výbere hračiek preto skôr dbajte na zdravie svojho dieťaťa ako len estetickosť či prosíkanie a radšej vyberte hračku, ktoré bude možno menšia, ale pre dieťa menej škodlivá.

Foto: Shutterstock