Priviesť na svet dieťa je pre mnohé ženy tým najkrajším okamihom v živote. A hoci im v tom patrí prvenstvo, netreba zabúdať ani na oteckov, ktorí sa rovným dielom podieľali na vytvorení tohto malého zázraku. Práve pre nich predstavuje narodenie dieťaťa niečo nové a nepoznané. Týchto 7 vecí by mal preto vopred vedieť každý otecko.

V prvom rade by ste si mali uvedomiť, že príchodom dieťatka sa všetko vo vašom živote zmení. Áno všetko a od základov. Ak chcete byť správnym oteckom, dieťaťu budete musieť prispôsobiť svoj čas, priority a v podstate aj celý život. No neobávajte sa, stojí to za to! Čo by ste teda mali vedieť skôr, ako svojho potomka budete prvýkrát držať v náručí?

Stanete sa citlivým

Byť mimoriadne citlivým mužom sa v dnešnej spoločnosti už vraj nenosí. No napriek tomu, sa ním budúci otecko chtiac-nechtiac akosi podvedome stáva. Týmto nemyslíme to, že sa z muža zo dňa na deň stane takzvaná “citlivka”, práve naopak. Zvýšená citlivosť sa prejavuje najmä vo vzťahu k svojmu potomkovi či partnerke. Muž sa vie lepšie vcítiť do pocitov mamičky a takisto vie lepšie vnímať potreby svojho novorodeného dieťatka. Ako? V mozgu sa totiž aktivuje hormón oxytocín - nazývaný aj hormón lásky, ktorý je za túto veľkú zmenu zodpovedný.

Bude vám chýbať sebavedomie

Nech by ste sa už pokladali za akokoľvek sebavedomého muža, vaše novorodeniatko vás rýchlo vyvedie z omylu. Nemusíte sa za to hanbiť, maximálne sa nad tým po čase pousmejete. Takisto je úplne prirodzené, ak nebudete vedieť ako dieťako držať, prebaliť, uspať či čokoľvek iné. Svoje “otcovské” sebavedomie praxou získate, preto na začiatku nestrácajte nádej.

Zmení sa váš vzhľad

Otcovstvo nevplýva len na psychiku, ale aj na fyzický vzhľad. A verte či nie, aj u oteckov. Prvé dni, týždne, ba aj mesiace s novorodeniatkom sú občas skutočne stresujúce, preto niet divu, že sa to podpíše aj na výzore. Mnoho oteckov potvrdzuje, že v priebehu prvého roka svojho dieťatka prišli o viac ako tretinu vlasov. Nie je to nič netypické. Emocionálny ako aj fyzický stres môže spôsobiť vypadávanie vlasov aj vo väčšom množstve.