Mnoho rodičov nám dá za pravdu, že život s dieťaťom je jedno veľké dobrodružstvo. Hoci si s ním zažijete pekné aj ťažké chvíľky, mali by ste vedieť o tých, ktoré sú pre neho kritické. Práve v týchto obdobiach by ste sa mu mali venovať viac, potrebuje to.

Novorodenec do 3 mesiacov

Prvé dni, týždne a mesiace s bábätkom sú pre všetkých rodičov náročné. No treba ich zvládnuť. Hoci zo začiatku nebudete vedieť či vaše dieťa plače lebo je hladné, unavené alebo nedajbože choré, postupom času na to prídete. Ak sa k tomu ešte pridružia novorodenecké koliky, nie je vám čo závidieť. Avšak práve v prvých mesiacoch by ste mali byť maximálne prítomní. Dieťa je odkázané na vašu starostlivosť a vy by ste mu mali preukázať lásku. Potrebuje cítiť, že je v bezpečí a že vám môže dôverovať. Novorodenci dokážu v hlase cítiť emócie, tak by ste mali hovoriť upokojujúco a priateľským tónom, aby sa  cítilo bezpečne. Odporúča sa tiež, aby ste dieťaťu spievali a hovorili s ním tvárou v tvár.

4 až 6 mesiacov

Toto obdobie je pre dieťa prelomové, pretože začína vnímať svet zo širšej perspektívy. Vyvíja sa motorika aj vnímanie, no začínajú sa aj prerezávať zúbky. Práve kvôli tomu je toto obdobie pre rodičov náročné, no verte, že pre dieťatko ešte viac. Jediné, čo musíte urobiť je byť trpezliví a spolu to zvládnuť. Bolesti tiež môžete tíšiť masážou podnebia alebo rôznymi prípravkami na to určenými.

1 rok

Dieťa pred prvými narodeninami prechádza znova významným vývojovým míľnikom. Prvé kroky z neho totiž robia už čiastočne samostatného človiečika, no napriek tomu je to pre neho kritické obdobie. Buduje sa u neho sociálna interakcia, ktorú však ešte v takom útlom veku treba usmerňovať. Žiaden rodič predsa nechce, aby bolo jeho dieťa to, ktoré iné zbije alebo mu vezme hračku. Deti preto treba učiť hneď od začiatku.