Môže sa to zdať ako poriadna veda, pretože na trhu nájdete nepreberné množstvo rôznych typov a značiek. Na čo sa zamerať pri výbere? Dôležité je zohľadniť hneď niekoľko zásadných faktorov. Poďme si o nich povedať viac.

Typ

Kočíky môžeme rozdeliť na hlboké (vhodné do jedného roku dieťaťa), kombinované, športové (pre deti od 6 mesiacov veku) a golfky (pre deti, ktoré už vedia chodiť). Napríklad trojkombinácia by mala výborne slúžiť až 3 roky. Výhodou je, že vám stačí jeden podvozok, na ktorý si naložíte všetko – od autosedačky cez hlbokú korbu až po športovú sedačku.

Hmotnosť

Jedným z rozhodujúcich faktorov, na ktoré treba brať zreteľ pri výbere je hmotnosť samotného kočíka. Pokiaľ hodláte často cestovať mestskou hromadnou dopravou, odporúčame zvoliť kočík s odľahčenou konštrukciou. Pravda, dbajte na to, aby bola dostatočne stabilná. Pri výbere skontrolujte pevnosť všetkých spojov a upevnenie nitov a vyskúšajte, ako sa kočík správa pri zaťažení.

Rozmery a skladnosť

Tie je potrebné zistiť si vopred. Starostlivo si premerajte vchodové a výťahové dvere, aby ste potom neprišli na to, že nový kočiarik je síce štýlový a ladí vám s farbou auta, ale už akosi neprejde dverami do domu. Tiež si porovnajte i veľkosť zloženého kočíka s objemom kufra vášho auta. S požiadavkou na rozmery súvisí aj rýchlosť a jednoduchosť zloženia a rozloženia kočíka. Iste tým nechcete tráviť hodin.

Podvozok a kolieska

Tento výber závisí od toho, čo s kočíkom hodláte podnikať. Bývate v meste, takže väčšina prechádzok sa bude odohrávať na chodníkoch a upravenej dlažbe? Potom vám budú stačiť i malé, úzke kolieska, prípadne i otočné. Na chodníkoch sú praktické, pretože sú ľahké a tým jednoducho manipulovateľné, do terénu s nimi však radšej veľmi nechoďte. Pokiaľ bývate na dedine a na prechádzky s kočíkom chodíte hlavne do priľahlých luhov a hájov, potrebujete terénne, hrubé kolesá. Nafukovacie, dobre odpružené kolesá tlmia nárazy, takže dieťa natoľko netrpí otrasmi. A na čo sú dobré kolieska s aretáciou? Všeobecne sú také kočíky lepšie ovládateľné. Dôležité však je, aby sa kolieska dali aretovať, keď natáčanie nie je žiadúce.