Výchova syna a dcéry sa odlišuje v mnohých ohľadoch. Dievčatá sa vo všeobecnosti vyvíjajú rýchlejšie, ako emocionálne tak aj fyzicky. Keďže ich výchova má svoje špecifiká, je vhodné vedieť, ktoré oblasti sú pre ne zásadné. To, čo naučíte svoju dcéru v detstve, totiž vo veľkej miere ovplyvní jej vzťah k sebe samej, vám, ale aj okoliu. Na čo by ste mali upriamiť pozornosť?

Buďte tu vždy pre ňu

Pre svoju dcéru je vzorom jej matka. Verte či nie, všetko čo konáte, ako sa správate či reagujete sa vpisuje do krehkej dušičky vášho malého dievčatka, ktoré si na základe toho vytvára obraz o vás aj o sebe samej. Všetko čo robíte sa snaží napodobňovať a chce sa vám čo najviac podobať. Je jasné, že nemôžete chodiť vysmiata a dobre naladená 24 hodín denne, no aj napriek tomu, že máte zlý deň, snažte sa byť tou milou a láskavou mamou, za ktorú vás vaša dcéra považuje. Aj v takejto situácii jej dajte najavo, že nie je dôležité, akú máte práve náladu, pretože nech už je akákoľvek budete pre svoju dcérku vzorom, ku ktorému môže vždy vzhliadať.

Naučte ju vážiť si samu seba

Pri výchove dcéry je obzvlášť dôležité naučiť ju zdravému sebavedomiu a sebaláske, vďaka ktorým si uvedomí svoju hodnotu. Na rozdiel od chlapcov, poznať svoju hodnotu jej v budúcnosti pomôže budovať zdravé vzťahy a dosahovať ciele. Nezabúdajte jej preto už odmalička pripomínať, aké je dôležité veriť si a vážiť si samú seba. Ak si nebude vážiť samú seba, nebudú si ju vážiť ani ostatní a to ju môže veľmi poznačiť.

Nech miluje svoje telo

Ďalší dôležitý bod. Dievčatá a ženy sú vo všeobecnosti voči sebe príliš kritické a často krát seba nevidia tak, ako ich vidia ostatní. Toto by ste však mali vo vzťahu k svojej dcére zmeniť. Je dôležité jej odmalička pripomínať aká je krásna a šikovná. Chváľte ju a zahŕňajte komplimentmi, jedine tak si k svojmu telu vytvorí pozitívny vzťah. A čím skôr k tomu dôjde, tým lepšie zvládne najťažšie obdobie prijatia svojho tela - pubertu.

Dávajte jej najavo jej jedinečnosť

Dievčatá majú tendenciu porovnávať sa už od detstva. Najskôr ide o hračky, farbu mašličky vo vlasoch, v puberte o porovnávanie proporcií a v dospelosti o lepšiu kariéru či chlapa. Hoci samotnému porovnávaniu sa úplne nedá vyhnúť, môže pomôcť, ak jej budete dávať najavo pocit ozajstnej dôležitosti a originality. Aj keď sa vždy nájde niekto, s kým sa bude môcť porovnávať, preukážte jej pocit unikátnosti zakaždým. Predídete tak neskorším pocitom zmätnosti, či neschopnosti pochopiť zmeny spojené s dospievaním.