Ste tehotná druhýkrát a zaujíma vás, či bude toto tehotenstvo podobné predchádzajúcemu alebo iné? Možno sa vám bude zdať, že všetko je rovnaké, no v podstate to tak nie je. Niektoré veci sa totiž pri druhom tehotenstve zvyknú líšiť. Ktoré to sú?

Menej stresu

Pri druhom alebo ďalšom tehotenstve je väčšina mamičiek o čosi pokojnejšia ako pri tom prvom. Už viete viac o tom čo sa vlastne deje, čo vás čaká, čo robiť a čo nie. S najväčšou pravdepodobnosťou pri druhom potomkovi už nebudete študovať tehotenské príručky, či weby, ako tomu (možno) bolo po prvýkrát. Teraz ste viac “zžitá” so svojím telom a viacmenej viete, čo môžete očakávať, čím aj úroveň stresu našťastie klesá.

Väčšia zodpovednosť

Kým úroveň stresu v druhom tehotenstve klesá, úroveň zodpovednosti naopak dosahuje vysoké hodnoty. Ak ste druhýkrát tehotná, je jasné, že doma už máte jedného drobca, ktorý si vyžaduje vašu pozornosť, čas a energiu. Kvôli tomu môžete byť počas druhého tehotenstva unavenejšia, podráždená a menej zameraná na svoje potreby. To však neprospieva ani vám, ani bábätku. Pokúste sa preto relaxovať a oddýchnuť si zakaždým, keď máte príležitosť. Využite voľnú chvíľu keď váš prvý potomok spí a venujte sa sebe a svojmu brušku.

Bruško rastie rýchlejšie

Tehotenstvo robí so ženským telom naozaj neuveriteľné veci. Je preto jasné, že každé tehotenstvo ženské telo istým smerom zmení. Kým pri tom prvom sa všetky “tehotenské” mechanizmy len štartujú, pri druhom už všetko ide ako po masle. Svaly sú v ďalšom tehotenstve pružnejšie, preto je bruško viditeľnejšie skôr ako prvýkrát, niekedy dokonca aj o niekoľko týždňov. Nemusíte sa však obávať, je to úplne prirodzené a bežné.