Asi každý rodič si z času na čas kladie otázku, či svoje dieťa vychováva dobre. Platí to najmä pre rodičov, ktorí majú na seba vysoké nároky a veľmi ľahko dokážu skĺznuť do porovnávania sa s inými. V skutočnosti to, akým ste rodičom zistíte podľa správania vášho dieťaťa. Ako sa dá teda spoznať, že úlohu rodiča robíte dobre?

Dieťa pred vami prejavuje svoje emócie

Schopnosť detí ukázať vám svoje aktuálne pocity, či už sú nahnevané alebo sú smutné znamená, že sa pred vami cítia emocionálne bezpečne. Vnímajú  vás ako oporu, ktorá im pomôže prekonať aj tie najťažšie situácie. Ak teda pred vami dieťa bežne prejavuje svoje emócie, ste na dobrej ceste. Znamená to, že vám verí a vie, že akýkoľvek problém mu pomôžete vyriešiť. Preto vždy, keď pred vami dá dieťa najavo svoje emócie, nepopierajte ich, jednoducho ich prijmite a venujte mu svoju pozornosť. 

Dieťa za vami príde, keď mu je ublížené 

Keď sa vášmu dieťaťu niečo stane, vy by ste mali byť prvou osobou, za ktorou pôjde alebo ktorej sa zverí. Ak je toto u vás doma samozrejmosť, odvádzate ako rodič skvelú prácu. Znamená to, že ste pre dieťa synonymom bezpečia a miesta, kam sa môže kedykoľvek vrátiť. Dieťa potrebuje cítiť podporu najmä v takýchto situáciách. Podporiť ho môžete tým, že ho budete počúvať, aj keď jeho problémy (pre vás) pôsobia malicherne. Upevníte tak vzájomný vzťah s dieťaťom a ono bude vedieť, že sa na vás môže vždy obrátiť.

Dieťa s vami hovorí o všetkom bez toho, aby sa obávalo vašej reakcie

Mať otvorený a úprimný vzťah s dieťaťom by chcel asi každý rodič. Málokedy sa totiž stáva, že sa vám dieťa zverí so všetkým, najmä ak ide o niečo, čo sa vám nemusí páčiť. No dôsledkom toho, že vám dieťa „nechce“ povedať všetko môžu byť vaše, aj keď sčasti nevedomé a neprimerané reakcie, často spojené s krikom alebo výčitkami, ktoré v dieťati  prehlbujú strach. Takýmto spôsobom aj nevedome obmedzujete komunikáciu s dieťaťom.

No ak je to naopak a dieťa nemá problém povedať vám o všetkom, je to jasným znakom, že ste v úlohe rodiča nezlyhali. Vtedy vás dieťa vníma ako rodiča - kamaráta, pred ktorým má síce rešpekt, ale nebojí sa mu zveriť aj s tajomstvami. Dieťa ideálne podporíte tým, že budete akceptovať jeho myšlienky a pocity bez toho, aby ste do toho vkladali seba a svoje názory.