Keď je choré batoľa, je to pre matku vždy ťažké. Plač, polihúvanie, odmietanie jedla... Prihlásilo sa nepríjemné nachladnutie a treba sa s ním čo najlepšie vyrovnať a malému maródovi spríjemniť dni liečenia. Ako teda na to, aby sme mu chorobu pomohli, čo najlepšie a najrýchlejšie prekonať?

Dôležitosť tekutín

V dobe choroby veľa detí trpí nechutenstvom, a tak nemá cenu ich do jedla nútiť. Podávajte skôr ľahšie pokrmy, na ktoré je dieťa zvyknuté, má ich rado, sú dobre stráviteľné a tiež sa mu ľahko prehĺtajú. Pamätajte, že keď dieťa bolí v krku, nebude sa mu chcieť prehĺtať. Polievka alebo kaša by mu však nemali tak prekážať. Oveľa dôležitejší je však pre neho pitný režim. Pri jeho dodržiavaní buďte skutočne nekompromisní, najmä pokiaľ má dieťa hnačku alebo sa veľa potí. Hrozí riziko dehydratácie, ktorá je pre také malé deti veľmi nebezpečná. Dávajte mu priebežne piť obyčajnú vodu, prípadne vlažnejší ovocný čaj, môže byť mierne osladený medom, po lyžičkách skúšajte i slabší čaj lipový alebo bazový. Tekutiny navyše napomáhajú k rýchlejšiemu spľasknutiu a zvlhčeniu zdurených slizníc, ktoré sú pre nádchu typické. Veľkou výhodou je, ak dieťa stále ešte dojčíte.

Buďte mu stále nablízku

Nádcha, bolesti v krku, kašeľ, vysoká teplota. K tomu býva často mrzutejší, podráždenejší, unavenejší, plačlivejší... Snažte sa byť svojmu malému maródovi čo najviac nablízku, utešujte ho, práve vy ste jeho najväčšia opora. V období choroby totiž potrebuje cítiť väčšiu istotu, zázemie a pohodu. A najlepšie pre malého maróda je, keď má neustále okolo seba najbližšie osoby. Usteľte mu trebárs v obývacej izbe, aby vás mal neustále na očiach, možno bude vyžadovať častejšie maznanie, fyzický kontakt, tak mu ho doprajte. Nestresujte sa tým, že nemáte hotové svoje bežné domáce povinnosti. Tie počkajú, pohodlie a pokoj vášho dieťaťa majú teraz prednosť.

Nenúťte ich ležať

Udržať choré malé dieťa v pokojnom režime celý deň v posteli môže byť často nadľudský výkon. Obvykle tak vydržia len v akútnej fáze ochorenia, deň-dva, len čo však teplota poľaví, prípadne sa zlepší nádcha, vaša snaha udržať ho pod perinou bude márna. Preto ho nenúťte ležať, len dozrite na to, aby bolo dobre oblečené, zbytočne sa nepotilo alebo, naopak, neprechladlo.