Počas tehotenstva zabezpečujete prísun živín nielen pre seba, ale i pre dieťa. Vedeli ste však, že to, čo jete dnes, ovplyvňuje potomka v budúcnosti? Počas gravidity potrebujete zvýšený príjem proteínov, vápnika, železa. Nielen pre seba, ale predovšetkým pre dieťatko.

Losos

Rovnako ako ostatné ryby je plný zdravých tukov, ktoré sú nevyhnutné pre rozvoj mozgu a centrálneho nervového systému vášho dieťaťa. Navyše potraviny s týmito tukmi pomáhajú zlepšiť náladu. Štúdie z posledných rokov ukazujú, že pokiaľ máte potravu plnú vyššie uvedených tukov, znižuje sa i možnosť vzniku a rozvoja popôrodnej depresie. O lososovi by ste však mali tiež vedieť aj to, že síce poskytuje telu zdravé látky, ale zároveň sa v ňom tak isto ako v ďalších rybách nachádza ortuť. Jej hladina sa však všeobecne oproti iným rybám (makrela, mečiar...) považuje za pomerne nízku.

Nízkotučné mliečne produkty

Je jedno, či dávate prednosť syru, jogurtu alebo mlieku. Produkty z neho sa všeobecne považujú za dôležitú súčasť jedálneho lístka tehotnej ženy. V závislosti od skorších skúmaní je potvrdené, že mliečne výrobky obsahujú rad vitamínov skupiny B či vitamín D. Navyše sú mliečne produkty najlepším zdrojom vápnika pre organizmus ženy i dieťaťa. Je potrebné, aby ste pokryli aj svoju dennú dávku vápnika (aby ste sa raz nevyhovárali, že vás dieťa pripravilo o zuby). Počas doby, kedy ste gravidná, by ste teda mali skonzumovať aspoň tri šálky jogurtu, mlieka alebo adekvátne množstvo syra denne.

Špenát

Obsahuje veľa železa. Pre tehotné je však jedným zo zdrojov mnohých ďalších potrebných látok. Vďaka jeho častej konzumácii sa vyhnete problému so zrakom. Obsahuje karotenoidy, ktoré pôsobia antioxidačne. Reguluje krvný tlak a pôsobí proti zápche. Kyselina listová obsiahnutá v špenáte pomáha pri krvotvorbe a zabraňuje rázštepom plodu.

Strukoviny