1. Aký typ inštalácie je vhodný?

Autosedačky pre dojčatá sa dajú pripnúť pomocou bezpečnostných pásov alebo pomocou ISOFIX uchytenia. Je jedno, akú metódu použijete, ale je nutné autosedačku nainštalovať správne.

Uchytenie ISOFIX ponúka jednoduché, bezpečné a rýchle riešenie pre správnu inštaláciu sedačky. Využitie bezpečnostného pásu ponúka flexibilitu, ale mali by ste sa vždy uistiť, že je sedačka nainštalovaná správne a je zaistená.

2. Ako ISOFIX funguje?

Pri inštalácii autosedačky do automobilu touto technikou sa montážnymi bodmi ISOFIX ukotvuje autosedačka na skelet vozidla.

3. Kedy je najlepší čas prejsť z jednej kategórie sedačky na vyššiu?

Mnoho rodičov prechádza na vyššiu kategóriu sedačiek príliš skoro. Odporúčame nechať dieťatko v detskej sedačke proti smeru jazdy tak dlho, ako to len ide

Pomôcka:

  • Koniec kategórie 0 - keď horná časť hlavy presahuje horný koniec operadla
  • Koniec kategórie 1 - ramená dieťatka by mali byť 2 cm pod otvormi na popruhy, tiež keď je hlavová opierka v najvyššej možnej polohe a hlava už prečnieva
  • Koniec kategórie 2/3 - ak je dieťa vyššie ako 150 cm

4. Prečo je umiestnenie autosedačky proti smeru jazdy bezpečnejšie?

V prípade nehody sa znižuje náraz ohrozenej oblasti hlavy a krku. Hlava dojčiat je proporcionálne o dosť väčšia ako zvyšok tela. Krčné svaly a kosti zatiaľ nie sú dostatočne vyvinuté, aby plne podporovali hmotnosť hlavy. Autosedačka otočená chrbtom k smeru jazdy naopak detskú hlavičku chráni.

5. Aké sú pravidlá sedenia proti smeru jazdy?

Bezpečnostné predpisy normy i-Size (R129), ktore platia od polovice roku 2013 prikazujú, že sú deti povinné jazdiť proti smeru jazdy minimálne prvých 15 mesiacov. Dovtedy ich krčné svaly a kosti nie sú plne vyvinuté.

6. Čo je to ISOFIX?

ISOFIX je medzinárodný štandardizovaný systém uchytenia, ktorý poskytuje najbezpečnejší, najjednoduchší a najrýchlejší spôsob inštalácie autosedačiek bez toho, aby bolo nutné použiť bezpečnostné pásy v aute.

Veľký výber autosedačiek nájdete na Feedo.sk.

7. Alebo autosedačku vyhrajte!

Zúčastnite sa súťaže s Feedo.sk "BRUŠKO ROKA" a hrajte o hodnotné ceny. Hlavnou cenou je výbavička pre vaše bábätko v hodnote 1260 eur.

Súťažiť môžete tu.