Naozaj sa to dá. Deti sa dokážu zabaviť i doma, na malom priestore. Ide len o to, aby ste im ukázali, že majú možnosti, a nechali ich, aby s vašou ponukou naložili podľa seba. Uvidíte, že o nich ani nebudete počuť. Teda budete, ale noviny si v pokoji prečítate.

V dnešnej dobe prevláda názor, že deti sa už nevedia bez počítača alebo telefónu pohnúť ani na krok. Niekedy však môže byť chyba v rodičoch, ktorí sa im dostatočne nevenujú a nevedia im pripraviť zábavný program, pri ktorom by na výdobytky modernej doby ani len nepomysleli. Vyskúšajte tieto tipy.

Rozhýbte fantáziu

Potrebujú vaše hyperaktívne ratolesti dostatok pohybu a na jednom mieste nevydržia? Poklopkávajú si nohou aj pri večeri? Začnite sa hrať na helikoptéru, rozhýbte ruky ako krídla lietadla, môžete spoločne sedieť na koberci a predstavovať si, že je to koberec z rozprávky, ktorý letí presne tam, kam potrebujete.

Spoločne si hovorte, čo vidíte, a keď ich hra zaujme, po chvíli sa zdvihnite s dôvetkom, že ich budete sledovať – vezmite si do ruky svoje obľúbené noviny, prípadne tablet a nechajte potomkov, nech sa predháňajú, kto z výšky vidí viac.

Olympiáda na zavolanie

Sú vaše deti len trochu súťaživé? Usporiadajte si domácu olympiádu. Vedeli ste napríklad, že kolky nepotrebujete, miesto nich môžete na vyhradené miesto postaviť PET fľaše? Pokiaľ vaši synovia dávajú prednosť zimným športom, siahnite po starej tenisovej loptičke a zmetáky používajte miesto hokejky. Uvidíte, ako dlho a na akom malom priestore sa dokážu baviť. Síce trochu hlučne, ale nebudete musieť stále dokola počúvať „Oci, ja sa nudím“.

Keď vaša kuchyňa disponuje väčším priestorom, medzi dve stoličky natiahnite povrázok, teda volejbalovú sieť, a rozohrajte turnaj jeden na jedného. K tejto zábave môžete pozvať i kamarátov, z dôvodu bezpečnosti servisu po babičke odporúčame zvoliť ako loptu nafukovaciu loptičku z púte, ktorá rozhodne funguje a vzácne kúsky nerozbije. Navyše si tak trochu robí, čo chce, takže je s ňou zábava.

A čo hula hop?

Vytvorte si voľný priestor – v obývačke, detskej izbe či v garáži – a rozvlňte boky. S obručami je vždy veľká zábava. Navyše, deti s pomocou tohto nástroja môžu precvičovať nielen pás a boky, ale aj usporiadať súťaž v tom, kto obruč najrýchlejšie roztočí na ruke, nohe a ozajstní fajnšmekri i na krku. Pokiaľ sú vaše baletky menšie alebo chcete zabaviť i chlapcov, hula obruče skvelo poslúžia ako prekážková dráha.

Položte ich na zem a de facto z nich vytvorte rovnakú dráhu ako vonku, keď na ulici namaľujete skákajúceho panáka. Tak isto môžete zo svojich detí urobiť levíčatá a trénovať ich ako v cirkuse, aby preskakovali obručou. Keď je jedno z nich už väčšie, môže obruč držať za vás a vy si môžete vydýchnuť.

Driblujeme o život

Ak pod vami alebo nad vami býva nevrlý dôchodca, na tento druh zábavy by ste mali v daždivých dňoch zabudnúť, keď však máte to šťastie, že žijete v dome, môžete driblovať ostošesť. Teda, deti môžu a vy by ste mali občas zdvihnúť oči od svojej zábavy a pochváliť ich, aké sú šikovné, ako vedia dávať pozor a čo všetko zvládnu.