Popôrodné obdobie býva často poznačené nepríjemnými stavmi, ktoré sprevádza melanchólia a smútok. Hovorí sa tomu aj popôrodná depresia, či popôrodné blues, a tomuto stavu sa vyhne len máloktorá matka. Aj preto je dobré poznať tipy, ktoré vám pomôžu čo najlepšie sa na túto situáciu pripraviť a zvládnuť ju.

Šťastie praje pripraveným

Na pôrod sa poriadne nachystajte. Musíte rátať s popôrodnou únavou a preto si pripraviť všetky veci dopredu, aby ste mali po pôrode čo najmenej starostí. Kúpte si preto nevyhnutné veci, môžete zamraziť navarené jedlá, prispôsobiť si čo najlepšie svoje obydlie, zaplaťte predom všetky faktúry a účty, vybavte si svoje záležitosti s kamarátkami po telefóne. Ušetríte tým mnoho zbytočných stresov a minutých síl. 

Dvaja je viac ako jeden

Váš partner pri vás nemusí byť len na okrasu. Nemajte obavy zapojiť ho v rámci jeho aj vašich možností do starostlivosti o novorodenca. Nie len že sa tým zlepší jeho vzťah k dieťaťu, ale zvýši to u neho aj pocit jeho kompetencií pokiaľ ide o výchovu dieťaťa, no hlavne nebudete sa v tom cítiť osamotená. 

Nehanbite sa požiadať o pomoc

Netreba sa hanbiť využiť sociálne opory a požiadať o pomocnú ruku svojich rodičov, súrodencov, kamarátov, alebo dokonca aj susedov. Im môže takáto prejavená dôvera dokonca polichotiť a zlepší to vzťah medzi vami a nimi. Nezanedbávajte ani kontakt s inými mamičkami. Môžete sa navzájom podeliť o skúsenosti a poradiť si. 

Pomoc odborníkov

Špecialisti sú tu na to, aby nám pomáhali. Preto sa neváhajte kedykoľvek pri akýchkoľvek pochybnostiach obrátiť na ľudí ako detský lekár, gynekológ a hanbou nie je ani návšteva psychológa. Netreba zabúdať, že čím skôr sa problém správne diagnostikuje, tým je väčšia šanca, že sa podarí úspešne vyriešiť.