Deti a my - Claim
Roland Regely
2. august 2019
7 vecí, ktoré robia svojim deťom dobrí rodičia

V dnešnom svete je prakticky nemožné kľučkovať medzi 150 TV kanálmi, násilníckymi hrami na konzolách a detskou obezitou. Potešujúce je, že existuje pár detailov, ktorými môžete ako rodič spríjemniť svojim deťom obdobie, kedy by nemali mať starosti. Ktoré to sú?

Predovšetkým je nutné povedať si, že ide naozaj o detaily, ktoré na prvý pohľad vyzerajú celkom bežne. Vlastne tak uvažujete. Takže hurá, ste dokonalý rodič! Pozor, kým sa začnete potľapkávať po chrbte, aká/ý ste dobrá/ý, spýtajte sa potomka na jeho názor. Možno sa nebudete stačiť čudovať.

1. Kreatívne meno

Chcete, aby vaše dieťa bolo od narodenia výnimočné, preto listujete v knihe doktorky Knappovej a premýšľate, či je lepšia Selma, Brunhilda alebo Zoe, pretože je vám jasné, že s takým menom bude vaše zlatíčko jediné v triede. Ste si však istý/á, že vám za super originalitu váš potomok poďakuje? Skôr počítajte s tým, že nie.

Alebo napríklad krásne slovenské meno Žara – dať ho môžete, ale počítajte s tým, že vaša rozkošná dcéra bude od prvej triedy Žara, ktorá všetko žere… Deti sú kruté a rýmovačky na mená im idú skvelo. Pokiaľ ste teda chceli svojmu dieťaťu dopriať niečo extra, siahli ste iste nakoniec po mene, ktoré nie je na škodu, nevyčnieva a dá sa s ním žiť v bankovom sektore rovnako ako na doskách znamenajúcich svet.

2. Naučte ho byť sám sebou

Chce sa presadiť za každú cenu, vy mu chcete dopriať voľnosť, takže na základnej škole spolu ochutnáte cigaretu, prejdete internetovými strieľačkami a v tretej triede má vaša dcéra vlasy odfarbené nafialovo, pretože tak vyjadruje vlastnú osobnosť?

Realita je taká, že deti potrebujú mantinely a vy by ste sa nemali prispôsobovať im, ale ony vám. Myslíte si, že niečo nie je vhodné? Potom to zakážte, pre to ste totiž rodič. Pokiaľ to tak už u vás doma funguje, potom máte ďalšie plusové body.

3. Nechajte potomka športovať…

…ale netlačte na pílu. Myslíte si, že vaše deti zbožňujú dvojfázové tréningy a snívajú ako vy pred rokmi o zlatej olympijskej medaile za… čokoľvek? Skutočnosť môže byť taká, že vaša dcéra nechce byť baletkou a syn považuje Šatana za starú vykopávku a navyše vie s istotou, že živiť vás na staré kolená nehodlá.

Podporujte teda svoju ratolesť v športoch, ktoré ju bavia, nenúťte ju do tých, ktoré zaujímajú vás. A že sa jej z času na čas nechce robiť vôbec nič? Rešpektujte to a rodičovskú latku nasadíte poriadne vysoko.

4. Čo najskôr do škôlky

Moderný je odklad, alebo nástup do školy v piatich rokoch? Čo by ste si ako malý/á vybrali vy? Tak vidíte. Doprajte dieťaťu aspoň chvíľu detstva, kým mu nastanú povinnosti.

Také rozhodnutie však konzultujte nielen s ním, ale i s psychológmi, ktorí hravo rozpoznajú génia a ujasnia vám, že vaša túžba mať doma malého Einsteina je síce chvályhodná, vo väčšine prípadov však nereálna.

5. Pozor na čudných cudzincov

Varovanie je namieste, ak však budete deti strašiť bubákmi, môžu sa začať pocikávať, prípadne koktať. Pozor teda na zvolené slová. Keď chcete ako rodič bodovať, dajte svoje ratolesti na krúžok Wing Tsun a uvidíte, ako ľahko si samy ochránia osobnú zónu.

Tip pre moderných rodičov: nehovoriť s nepriateľom, nemá to cenu. Ak toto vaše dieťa pochopí, ste hviezda. Pokiaľ to nevezme od vás, vyškoľte ho u odborníkov.

6. Princeznovské mundúry

Zakazujete dieťaťu, aby doma chodilo v kostýme obľúbeného hrdinu, nedaj bože, aby tak išlo do školy? Spomeňte si na svoje detstvo a pochopíte, ako veľmi je trikot s Hello Kitty dôležitý.

A uvoľnite ho i na bežné denné nosenie. Mimochodom – psychológovia tvrdia, že deti, ktoré si v predškolskom veku vyberajú samy, čo si vezmú na seba, bývajú v živote kreatívnejšie. Doprajete taký život svojmu zlatíčku? Ak áno, ste tolerantná hviezda.

7. Videá edukatívneho charakteru

Myslíte si, že len tie sú pre vaše dieťa vhodné? Čože, vy azda neustále pracujete? Nechajte svojho potomka „mrviť sa“ pri čom chce, pokojne mu stále dokola púšťajte rozprávky pre batoliatka. Deti majú rady rituály, z detských rozprávok sa rady učia pesničky a vy sa im do toho láskavo nemontujte.

Ako by bolo vám, keby večer, keď si chcete pustiť pekný horor, vaše zlatíčko odrazu prišlo a preplo vám na program o párení slonov? Tiež by ste nemali radosť. Preto premýšľajte, kým stlačíte EJECT. Keď pochopíte svoje dieťa po všetkých stránkach, bude z vás najlepší rodič na svete.