V dnešnom svete je prakticky nemožné kľučkovať medzi 150 TV kanálmi, násilníckymi hrami na konzolách a detskou obezitou. Potešujúce je, že existuje pár detailov, ktorými môžete ako rodič spríjemniť svojim deťom obdobie, kedy by nemali mať starosti. Ktoré to sú?

Predovšetkým je nutné povedať si, že ide naozaj o detaily, ktoré na prvý pohľad vyzerajú celkom bežne. Vlastne tak uvažujete. Takže hurá, ste dokonalý rodič! Pozor, kým sa začnete potľapkávať po chrbte, aká/ý ste dobrá/ý, spýtajte sa potomka na jeho názor. Možno sa nebudete stačiť čudovať.

1. Kreatívne meno

Chcete, aby vaše dieťa bolo od narodenia výnimočné, preto listujete v knihe doktorky Knappovej a premýšľate, či je lepšia Selma, Brunhilda alebo Zoe, pretože je vám jasné, že s takým menom bude vaše zlatíčko jediné v triede. Ste si však istý/á, že vám za super originalitu váš potomok poďakuje? Skôr počítajte s tým, že nie.

Alebo napríklad krásne slovenské meno Žara – dať ho môžete, ale počítajte s tým, že vaša rozkošná dcéra bude od prvej triedy Žara, ktorá všetko žere… Deti sú kruté a rýmovačky na mená im idú skvelo. Pokiaľ ste teda chceli svojmu dieťaťu dopriať niečo extra, siahli ste iste nakoniec po mene, ktoré nie je na škodu, nevyčnieva a dá sa s ním žiť v bankovom sektore rovnako ako na doskách znamenajúcich svet.

2. Naučte ho byť sám sebou

Chce sa presadiť za každú cenu, vy mu chcete dopriať voľnosť, takže na základnej škole spolu ochutnáte cigaretu, prejdete internetovými strieľačkami a v tretej triede má vaša dcéra vlasy odfarbené nafialovo, pretože tak vyjadruje vlastnú osobnosť?

Realita je taká, že deti potrebujú mantinely a vy by ste sa nemali prispôsobovať im, ale ony vám. Myslíte si, že niečo nie je vhodné? Potom to zakážte, pre to ste totiž rodič. Pokiaľ to tak už u vás doma funguje, potom máte ďalšie plusové body.

3. Nechajte potomka športovať…

…ale netlačte na pílu. Myslíte si, že vaše deti zbožňujú dvojfázové tréningy a snívajú ako vy pred rokmi o zlatej olympijskej medaile za… čokoľvek? Skutočnosť môže byť taká, že vaša dcéra nechce byť baletkou a syn považuje Šatana za starú vykopávku a navyše vie s istotou, že živiť vás na staré kolená nehodlá.

Podporujte teda svoju ratolesť v športoch, ktoré ju bavia, nenúťte ju do tých, ktoré zaujímajú vás. A že sa jej z času na čas nechce robiť vôbec nič? Rešpektujte to a rodičovskú latku nasadíte poriadne vysoko.

4. Čo najskôr do škôlky