Určite ste mali predstavu, že narodenie potomka váš život tak trochu posunie. No kto mohol vedieť, že ho nekompromisne a nenávratne otočí o 180 stupňov? Vy ste však tá, ktorá na tom získa!

Už viete, o čo by ste prišli

Bezdetní si ani v najmenšom nedokážu predstaviť, aká je to bomba mať dieťa. Aj po prebdenom prvom roku, so všetkými nepeknými stopami, ktoré na vašom tele zanechalo tehotenstvo a prvotný nápor stresu, so všetkými možnými obmedzeniami, so všetkým tým strachom a zodpovednosťou. Ten, kto to nezažil, môže určite prežiť pekný život plný zaujímavej práce, zábavy, cestovania a voľného času, ale to môžu aj rodičia s istými modifikáciami. Každá mama a každý otec vám však potvrdia, že akokoľvek bol ich život pred potomkom príjemný a pohodlný, až s dieťaťom dostal skutočný zmysel.

Materstvo zoceľuje

Pokiaľ vám predtým chýbala rozhodnosť, odvaha, trpezlivosť alebo vynaliezavosť, s dieťaťom sa toto všetko pomerne rýchlo dostaví. V rozbehnutom vlaku totiž nie je miesto na slabosť! Postupom času tiež zistíte, že ste neuveriteľne praktická a že ste konečne získali ten správny nadhľad. Uvedomíte si, že množstvo vecí, ľudí ani zážitkov vlastne nepotrebujete, naučíte sa maximálne si užívať čas, ktorý máte len pre seba, a keď vám zamestnávateľ zavrie dvere pred nosom vo chvíli, kedy by ste sa k nemu rada vrátili, poradíte si inak. A tiež konečne v pravom slova zmysle definitívne dospejete.

Budete sa báť

V podstate stále. Najprv úplne všetkého: či je vaše dojča v pohode, prečo plače, či nie je čudné, že veľa neplače, prečo nespí, či nespí veľa, či dosť je...Úplne najviac sa budete báť, až vaše bábätko dostane po prvý raz horúčku. Potom sa budete báť, aby vaše batoľa niekam nespadlo. Aby to v škôlke zvládlo bez vás. Aby ho ostatní nešikanovali. Aby nedostalo nejakú vážnu chorobu... Jeden strach zmizne, ďalšie dva sa objavia. Už nikdy nezaspíte úplne bez strachu, ale naučíte sa s tým aspoň žiť.

Dokážete splodiť niekoho takého dokonalého

„Každú chvíľu, keď sa pozriem na syna, ma zaleje pocit pýchy. Aký je pekný, chytrý, vtipný, šikovný. Fakt je možné, že sa nám s manželom tak podaril? Myslím, že každý rodič svoje dieťa považuje za najlepšie, každopádne by som nechcela vyrastať s rodičmi, ktorí by si to o mne nemysleli,“ konštatuje tridsaťdvaročná Šárka. „Je skvelé vidieť v dieťati kus seba, spoločné črty, úsmev... Pozorovať všetky tie malé pokroky a úspechy. To najlepšie, čo sa mi v živote podarilo, je práve syn.“