Dojčenie má samo o sebe nezastupiteľnú úloh vo výžive detí, od novorodencov až po ukočenie dojčenského veku. Aj keď ho väčšinou považujeme za prirodzenú a bežnú súčasť života, je na ňom predsa len niečo prekvapujúce. Prinášame vám zopár zaujímavých faktov, ktoré ste o dojčení zrejme nevedeli.

Počas dojčenia žena nemenštruuje

Dojčenie mnohé dojčiace ženy vnímajú ako formu antikoncepcie, no nie v každom prípade je to vhodnou metódou. Počas dojčenia telo matky vo väčšom množstve vylučuje hormón prolaktín, ktorý bráni menštruačnému cyklu, čo môže mať za následok vynechanie menštruácie až po dobu 14 mesiacov. Aj keď tvorba mlieka a dojčenie skutočne spôsobuje dočasné vynechanie menštruácie rozhodne to neznamená, že chráni pred ďalším otehotnením. Zaujímavé na to celom je ale fakt, že aj napriek tomu, že sa menštruácia nedostaví otehotnieť môžete. Takže ak máte doma dojča a po ďalšom dieťatku nateraz netúžite je vhodné používať aj iné antikoncepčné prostriedky.

Dojčiace ženy sú fyzicky aj psychicky silnejšie

Aj keď by sa zdalo, že fyzická aj psychická sila žien je nielen počas dojčenia, ale celkovo počas výchovy dieťaťa značne oslabená, nie je to celkom tak. Nedávna štúdia totiž zistila, že dojčenie má blahodarné účinky najmä na psychiku ženy. Matky, ktoré dojčia sú pokojnejšie a rozhodnejšie. Dojčenie okrem toho dokáže znížiť krvný tlak a zvýšiť odolnosť organizmu voči stresu.

Dojčenie navodzuje spánok

Asi mnoho mamičiek má skúsenosti s tým, že pri dojčení väčšina bábätiek zaspí na prsníku. Za to môže hormón oxytocín, ktorý uvoľňuje telo mamy a ten má na dieťa upokojujúci účinok. No nielen na deti. Aj na mamičky má pozitívny vplyv a pri jeho uvoľnení sa vedia viac uvoľniť a oddýchnuť si.