Azda každý rodič túži prirodzene túži po tom, aby bola jeho rodina šťastná a harmonická. Preto sa mnohí snažíme byť ukážkovými rodičmi, no niekedy sa to minie účikom. Byť “dokonalým rodičom” totiž ešte nemusí znamenať, že vaša rodina bude automaticky šťastná. Skúste sa namiesto toho zamerať na zopár pravidiel, ktorá vám môžu skutočne pomôcť vybudovať šťastnú rodinu.

Zaujímajte sa

Šťastná rodina je taká, v ktorej sa všetci jej členovia dokonale poznajú a vedia, čím si môžu navzájom urobiť radosť, alebo naopak, čím môžu tomu druhému ublížiť. Na to je však potrebné, aby ste sa o každého člena rodiny naozaj zaujímali. Zaujímajte sa o to, aký deň mal váš manžel či manželka a ako sa mali deti. Čo zažili, čo videli a počúvajte, čo vám chcú povedať. Je to nesmierne dôležité. A aj keď možno po celom dni v práci nemáte energiu, skúste sa premôcť a venujte im aspoň tú krátku chvíľku pred spaním. Tak im dáte najavo, že sa o nich skutočne zaujímate a záleží vám na nich.

Jedzte spoločne

Spoločné rodinné stolovanie má oveľa väčší význam, ako ste si možno doteraz mysleli. Pre celú rodinu je to nenahraditeľný čas a nanešťastie vo väčšine prípadov aj jediný čas, pri ktorom môžete byť všetci spolu. Ak teda ráno odchádzate skoro do práce a nestihnete spoločné raňajky, alebo ste cez obed stále v práci - napravte to aspoň spoločnou rodinnou večerou. Rozprávajte sa a zdieľajte všetko čo ste dnes zažili a pritom si vychutnávajte skvelé jedlo. Aj týmto spôsobom vás to navzájom zblíži.

Zapojte deti do prípravy jedál

Skvelú a chutnú rodinnú večeru je logicky nutné pripraviť. Nemusíte sa preto ale pretrhnúť, len aby ste to stihli. Lepším nápadom je do prípravy jedál zapojiť aj deti! Varenie je totiž pre deti zábava a pritom sa tiež všeličomu naučia. Keď každý priloží ruku k dielu, varenie sa aj pre vás stane zábavnejšou aktivitou a po čase vám už deti trebárs budú variť aj samé od seba.

Rozprávajte sa

Komunikácia je kľúčovým prvkom zrejme všetkého. V rodinách by preto takisto mala byť prvoradá. Rozprávať sa však s deťmi či manželom nemusíte len o “povinných” veciach, ako sú napríklad domáce úlohy či zaplatené účty. Práve naopak. O to viac by ste mali prekázať svoj záujem o rozprávnanie “o ničom”. Smejte sa spolu a rozprávajte si príhody, vtipy či iné zábavné historky. Popritom si môžete zahrať aj spoločenskú hru, ktorá môže pomôcť ešte viac rozprúdiť komunikáciu.