Mať doma múdre a inteligentné dieťa je zrejme snom každého rodiča. Vysoké IQ ide ruka v ruke s lepším uplatnením a tým pádom aj lepšou budúcnosťou pre dieťa. Vedeli ste však, že už aj v detstve môžete zistiť, či vám doma náhodou nerastie malý génius? Všímajte si tieto znaky, pomôžu vám to rýchlo odhaliť.

Tie najvýznamnejšie znaky, ktoré prezradia, že vaše dieťa je nadpriemerne inteligentné popísala Medzinárodná organizácia združujúca nadpriemerne inteligentných ľudí pod skratkou Mensa. Poukazuje na IQ, ktoré je vyššie ako u 98% iných ľudí na svete. Pokiaľ sa tieto znaky a vlastnosti prejavujú aj u vášho dieťaťa, môže patriť k veľmi malej menšine nadpriemerne inteligentných detí. Ktoré to teda sú?

Skoré čítanie

Vo všeobecnosti sa deti učia spoznávať písmená a čítať až v mladšom školskom veku, teda zhruba okolo 6 rokov. Existujú však výnimky. Sú aj deti, ktoré vedia čítať už v škôlke, ba pred nástupom do školky, teda okolo 3 až 4 rokov. Ak sa vaše dieťa samé od seba zaujíma o knihy, odmalička spoznáva písmená a vy ho v tom ešte podporujete, pomáhate tak vychovávať malého génia. Aj čítanie v takomto ranom veku to prezradí.

Dobre vyvinutá pamäť

Dieťa si začína okamihy a veci pamätať okolo tretieho roku života. To súvisí najmä s rozvojom reči a je dobre známe, že bábätká a deti si do veku približne troch rokov, nevedia veci spätne vybaviť, jednoducho si ich nepamätajú. No nástupom rozvíjania pamäte a zapamätávania si na dieťati môžete všimnúť, že má vskutku dobrú pamäť, zapamätá si napríklad správne páry pri pexese, dokáže si vybaviť aj mnohé detaily či informácie, ktoré by ste v jeho veku ešte “nečakali”. Dobrá pamäť je takisto dobrou predzvesťou inteligencie.

Neobvyklé záľuby

U malých detí ešte častokrát možno jasne povedať, či majú konkrétne záľuby, keďže by sa dalo povedať, že ich baví akákoľvek hra. To však neplatí pri všetkých deťoch. U tých, ktoré sú nadpriemerne inteligentné sa čoraz viac prejavujú aj na prvý pohľad zvláštne záľuby. Môžu sa rady venovať čítaniu kníh, z čoho najviac prevládajú žánre ako sci-fi, rôzne náučné knihy či encyklopédie. Tu sa prejavuje túžba dieťaťa vyhľadávať nové informácie a pochopiť súvislosti.