Tehotenstvo je krásnym a zároveň zázračným obdobím v živote každej ženy. No navždy zmení ženské telo. A hoci ste o mnohých zmenách v tehotenstve už počuli, prinášame vám zopár kurióznych, ktoré vás zaručene prekvapia. Ktoré neuveriteľné veci sa vám teda počas deviatich mesiacov môžu prihodiť?

Rozšírené boky

Možno ste pred aj počas tehotenstva patrili k ženám s ideálnou symettriou, no možno tiež nie. Nech je to akokoľvek, tehotentvo to napraví a boky vám môže rozšíriť. Za to je zodpovedný hormón relaxín, ktorý uvoľňuje šľachy spájajúce kosti do panvy. Hoci niektoré ženy sa po pôrode vrátia späť k svojej pôvodnej váhe aj vzhľadu, u iných môže byť rozšírenie bokov trvalé. No nie vždy je to na škodu.

Veľkosť nohy

Možno ste už počuli o tom, že tehotenstvo naozaj dokáže zmeniť aj veľkosť nohy ženy. No nie to len domnienka, je to vedecky potvrdený fakt. Vedci totiž analyzovali túto súvislosť a zistili, že 49 ženám sa počas tehotenstva a 6 mesiacov po pôrode dĺžka chodidla zväčšila o 2 až 10 milimetrov. Spolu sa zmena veľkosti chodila týkala 70% žien. Predpokladá sa, že aj táto zmena je spôsobená hormónom relaxín, vďaka ktorému sú kĺby a šľachy flexibilnejšie a môžu sa natiahnuť.

Pohyby po pôrode

Zažili ste po pôrode tzv. fantómové pohyby? Nie je to nič zvláštne a kopance akoby od dieťatka pociťuje mnoho žien po pôrode. Ako je to možné? Podľa odborných vysvetlení sa to deje v dôsledku sťahovania maternicového svalstva a posúvania orgánov na správne miesta. Udáva sa však, že tieto pocity do niekoľkých mesiacov od pôrodu zmiznú.

Zmena farby očí a vlasov

Doposiaľ ste zrejme počuli len o tom, že farba očí sa zvykne meniť zväčša len bábätkám. No vedci z Kalifornie zistili, že aj budúce mamičky môže tehotenstvo ovplyvniť natoľko, že sa im zmení farba vlasov či dokonca očí. Domnievajú sa, že za to môže hormonálna nerovnováha, ktorá má za následok nedostatok melanínu. Zmena farby očí či vlasov môže byť pre niektoré ženy dočasná, ktorá trvá len počas tehotenstva, no u iných môže byť aj trvalá.