Sebavedomé deti by sme chceli mať všetci. Nie však namyslených rozmaznancov, ale naozaj zdravo sebavedomých potomkov, ktorým sa bude v živote dariť najmä vďaka tomu, kým sú. Predtým si však ešte treba uvedomiť, že len zo sebavedomých detí vyrastú sebavedomí ľudia. Ako teda svojim deťom môžete vy ako rodičia pomôcť zvýšiť ich sebavedomie? Vyskúšajte rady psychologičky.

Čo je sebavedomie?

Na začiatok je nutné upresniť, čo vlastne znamená sebavedomie, resp. zdravé sebavedomie. Slovo sebavedomie pochádza z latinčiny a v preklade znamená „s dôverou“ alebo „s vierou“. Deti, ktoré majú vybudované aspoň aké-také sebavedomie teda majú dôveru v seba samého a svoje schopnosti.

Úloha rodičov je však v tomto prípade nesmierne dôležitá, keďže oni sú tými prvými osobami, ktoré dieťaťu od útleho detstva pomáhajú vytvárať si o sebe obraz. To potvrdzuje aj psychologička a expertka na prácu s deťmi Maureen Healy. „Sú situácie, ktoré deťom pri budovaní ich sebavedomia škodia. Až 1 z 5 detí zažilo v detstve traumu alebo situáciu, ktorá ho negatívne ovplyvnila. Takéto dieťa si sebavedomie a vieru v svoje schopnosti buduje ťažšie, avšak dokáže to. Detské sebavedomie v zdravej podobe však formujú a ovplyvňujú hlavne rodičia.” Teraz je však dôležité zodpovedať ďalšiu významnú otázku - Ako môžete svojmu dieťaťu pomôcť zvýšiť sebavedomie? Držte sa týchto 8 rád.

Chváľte ho

To, že by ste svoje dieťa mali často chváliť znie síce jednoducho, no nanešťastie, vo väčšine rodín to nie je samozrejmosťou, len frázou. A pritom to vôbec nie je zložité. Dieťa by ste mali chváliť často a vždy, ak sa mu niečo podarí. Je jedno či vám nakreslí obrázok, poskladá pyramídu z lega, alebo dokonca vyhrá nejakú súťaž. Chváľte ho aj pri malých úspechoch, to sa cení viac. Ak totiž svoje dieťa chválite, dávate mu tým najavo, že v neho veríte a to je pri budovaní zdravého detského sebavedomie to najdôležitejšie.

Dôverujte mu

Všetci dobre vieme, že deťom je častokrát náročné dôverať a to najmä preto - že sú ešte deťmi. No napriek tomu by ste to mali skúsiť, aspoň v maličkostiach. Netvrdíme, že ich máte nechať rozhodovať o dôležitých veciach, ale skúste im trebárs dôverovať vo veciach, ktoré sú pre ne dôležité. Napríklad dieťa nechajte upratať izbu, namaľovať plot alebo jednoducho zostať u kamaráta aj cez noc. Keď dieťaťu dáte takúto dôležitú úlohu, hneď vie, že mu veríte a to mu môže veľmi pomôcť. A hoci sú to oproti “dospeláckym” veciam maličkosti, ak im začnete dôverovať už v detstve, podporíte tak vašu vzájomnú dôveru voči dieťaťu, ale aj voči sebe samému.

Nechajte ho robiť vlastné rozhodnutia

Pre mnoho rodičov tak ťažká úloha. Dôvod? Ako rodičia zodpovední za svoje deti, sme akosi zvyknutí za deti odmala rozhodovať a preto sa na ich názory ani nespýtame. To je však chybou a to najmä vo veku, keď by sme už dieťaťu mali dať priestor na to, aby sa rozhodlo. Treba začať s malými rozhodnutiami a to už od predškolského veku a to trebárs aj v tom, akej farby tričko si oblečie do škôlky alebo na aký krúžok sa už v škole prihlási. Nechajte ho vybrať si a rozhodnúť sa. Bude sa cítiť samostatne a aj to mu pomôže vybudovať si zdravé sebavedomie.