Väčšina populácie považuje bábätká len za bezbranné a nevinné tvory, ktorých existencia minimálne v prvých rokoch závisí od rodičov. Hoci sú istým spôsobom závislé od dospelých, v určitých veciach oproti nim vynikajú. Môže to znieť absurdne, no bábätká skutočne majú určité superschopnosti, ktorých nie je málo. Viete, ktoré to sú?

Sú flexibilné

Aj vy ste si mysleli, že čím väčšie telo, tým viac kostí? Aj keď to znie nelogicky, priama úmera v tomto prípade rozhodne neplatí. Kým telo dospelého človeka má 206 kostí, detská kostra ich obsahuje až 300. Ako je to možné? Bábätkám totiž počas vývoja kosti rastú a spájajú sa, a preto sa ich počet v dospelosti znižuje. Vďaka tomu, že ich majú viac ako dospelí, je ich telíčko ohromne flexibilné a aj vďaka tomu dokážu prejsť pôrodnými cestami.

V skutočnosti neplačú

Pri tejto superschopnosti malých bábätiek by sa mohla strhnúť hotová vojna názorov, keďže každý rodič dobre vie, ako dáva plač novorodeniatka zabrať spánkovému režimu či dobrým susedským vzťahom. No hoci máte pocit, že plač je snáď jedinou činnosťou vášho drobca, opak je pravdou. Bábätká totiž v skutočnosti neplačú. Aj keď kričia a mrnčia, v prvých mesiacoch sú ešte ich slzné kanáliky uzavreté a nie sú schopné produkovať slzy. Dokonca sa v jednej japonskej štúdii zistilo, že bábätká sa vedia rozplakať aj keď im nič nie je. Vtedy je ich nevinným cieľom iba pozornosť matky.

Opticky nepriberajú

Túto schopnosť malým deťom závidí asi každý dospelý. Bábätká sa počas prvého roka enormne vyvíjajú a rastú, čím sa môže ich váha dokonca strojnásobiť. No vďaka ich neustálemu rastu ich prírastok na váhe takmer ani nepostrehnete. 

Okrem toho, aj keď bábätká celé dni „nič nerobia", ich telo dokáže spaľovať kalórie rýchlejšie a efektívnejšie ako u dospelých. Deje sa to vďaka hnedému tuku, ktorý je prospešný pre spaľovanie kalórií bez akejkoľvek väčšej námahy. S rastom dieťatka sa jeho obsah v tele znižuje až úplne vymizne, takže takýmto efektívnym „chudnutím“ sa môžu pýšiť naozaj len tí najmenší.

Vedia plávať

Nie je žiadnym tajomstvom, že malé bábätká sú omnoho lepšími plavcami ako dospelí a to aj bez učenia. V maternici sú totiž obklopené amniotickým vakom a plodovou vodou, a preto sa takémuto „vodnému“ prostrediu vedia prispôsobiť aj po narodení. Takisto majú vyvinutý tzv. potápačský reflex, vďaka ktorému pri ponorení do vody vedia prirodzene zadržať dych, otvoriť oči a dokonca reflexívne končatinami vykonávať plavecké pohyby. Táto schopnosť sa vytráca približne v 6. mesiaci.