Menia farbu očí

Farba očí je podmienená farebným pigmentom melanín. Melanín je zodpovedný za zafarbenie dúhovky oka. Pri narodení niektorých bábätiek pigmentácia ešte nie je úplne ukončená a práve preto má väčšina novorodencov modré očká. V tomto prípade je vysoká pravdepodobnosť, že dieťatku sa zmení farba očí na tmavšiu, zelenú alebo hnedú. Naopak, ak sa dieťatko narodí s hnedými očami, ich farbu časom podľa všetkého nezmení, pretože jeho telo má dostatok melanínu. 

Dokážu súčasne dýchať a prehĺtať

Hrtanová príklopka nazývaná aj epiglotis sa nachádza medzi hrtanom a hltanom a má veľmi významnú funkciu. U dospelých je počas prehĺtania „zatvorená“ a obmedzuje vstup potravy do hrtana, ktorý je dôležitým orgánom pre správne dýchanie. Bábätká však majú hltan posunutý vyššie ako dospelí a ich hrtanová príklopka obvykle nie je zatvorená. To im umožňuje súčasne dýchať a prehĺtať. Tento mechanizmus je vyvinutý preto, že bábätká v rannom období potrebujú dojčiť častejšie. 

Majú výborný sluch

Bábätká majú veľmi citlivý sluch. To neznamená, že sú na hlasné zvuky citlivejšie, skôr naopak. Dokážu počuť aj to, čo dospelý človek ani nezaregistruje. Môže ísť o akcent, cudzí jazyk alebo iné ďaleké zvuky, ktoré dokážu rozoznať lepšie. Táto superschopnosť pochádza ešte z prenatálneho obdobia bábätka, kedy je citlivosť sluchu veľmi vysoká a to najmä kvôli zvukom z vonkajšieho prostredia. Platí to aj naopak, napríklad pri ultrazvuku musí  byť nastavená vysoká frekvencia, aby bolo možné bábätko počuť. Práve vďaka výbornému sluchu sa deti odporúča učiť cudzie jazyky čo najskôr.

Sú schopné empatie

Hoci by ste si mysleli, že malé bábätká nemajú o sociálnych interakciách s inými ani tušenie, opak je pravdou. Batoľatá totiž majú vyvinutú schopnosť empatie už v rannom veku. Môžete si to všimnúť pri interakcii dvoch bábätiek, ako dokážu na seba navzájom reagovať. Navzájom sa pohladia po hlave alebo keď jedno z nich plače, druhé sa ho dotykmi snaží utíšiť a pozorne na neho hľadí. Bábätká dokážu rozoznať aj emócie dospelých, predovšetkým matky. Mamičky to iste dobre poznajú. Ak ste nervózna, dieťa to vycíti a znervóznie aj ono. Našťastie to platí aj naopak, takže čím lepšiu náladu máte vy, tým šťastnejší bude aj váš drobec.

Foto: Shutterstock