Pôrod sa vo všeobecnosti nepovažuje za jednoduchý. Naopak, je to jeden z najviac fyzicky vyčerpávajúcich úkonov, ktoré musí žena zvládnuť. Ako si ho však môžete aspoň čiastočne uľahčiť? Prezradíme vám 8 tajomstiev.

Udržujte sa v kondícii

V tehotenstve vám to možno pripadá ako nevydarený vtip, no verte, že to pomáha. Lekári sa totiž zhodujú, že ženy, ktoré sa pred ale aj počas tehotenstva snažia udržiavať vo forme, majú obvykle jednoduchší aj kratší pôrod. Pravidelné posilovanie telo lepšie pripraví na túto fyzicky náročnú úlohu. Pokiaľ teda vaše tehotenstvo prebieha bez komplikácií, snažte sa hýbať čo najviac. Dobrým tipom sú napríklad chôdza, plávanie alebo môžete tiež skúsiť tehotenskú jógu. Ale keďže platí, že všetkého veľa škodí, nepreháňajte to. Počúvajte svoje telo, to vám napovie koľko je už dosť.

Absolvujte predpôrodný kurz

Aj keď sa vám to môže zdať zbytočné, predpôrodné kurzy sú predsa len skvelou prípravou na pôrod. Ak je to teda možné, absolvujte ho. Budete viac informovaná o priebehu pôrodu, dostanete užitočné rady, naučíte sa správne dýchať a tým pádom aspoň teoreticky budete vedieť čo vás čaká. To môže vo výraznej miere ovplyvniť celý pôrod a aspoň čiastočne zmierniť vaše obavy a strach z pôrodu.

Skúste bylinky

Silu a liečivú schopnosť byliniek by ste vo svoj prospech mali využiť aj v tehotenstve. Ak ste ešte nepočuli o bylinnej náparke, ste na správnom mieste. Ide o veľmi šetrnú a hlavne prírodnú metódu, ktorá slúži k uvoľneniu panvového dna a pôrodných ciest. Odporúča sa s ňou však začať až od 38. týždňa tehotenstva, kedy sa dieťa považuje za donosené. Bylinná náparka vám vďaka uvoľňovaniu tepla a priaznivým účinkom byliniek môže pomôcť pripraviť pôrodné cesty na pôrod. Má vplyv na zmäkčenie hrádze, ktorá sa stane elastickejšou a uvoľňuje svaly panvového dna. Ako bylinky môžete použiť napríklad materinu dúšku, levanduľu či nechtík lekársky.

Nepanikárte

Keď sa ohlásia kontrakcie, či praskne plodová voda a začne sa rozbiehať pôrod, väčšina tehotných žien začne panikáriť. To je však zbytočné. Prvá pôrodná doba, teda tá, počas ktorej sa stupňujú kontrakcie, spravidla trvá 12 až 14 hodín, a preto sa určite nemusíte obávať, že nestihnete dôjsť do pôrodnice. Dôležité je kontrakcie predýchavať a počas toho alarmovať partnera či rodinu.