Máte doma jedináčika? Rodičia jedného dieťaťa majú tendenciu vychovávať ho spôsobom, ktorý mu v budúcnosti môže poriadne skomplikovať vzťah nie len k sebe samému, ale aj k druhým. Vyhnite sa častým chybám - stačí aplikovať tieto rady.

Neizolujte ho

Napriek tomu, že vaše dieťa nemá súrodencov, potrebuje si osvojiť sociálne schopnosti. Berte ho častejšie medzi ostatné deti. Využiť môžete rôzne krúžky, materské centrá, ale aj ihriská. Pozývajte k sebe domov na návštevu deti kamarátov, alebo sa vyberte za nimi. Jedináčika by ste mali čo najskôr umiestniť do materskej škôlky.

Učte ho podeliť sa

Byť skúpy sa nenosí. Zabráňte, aby sa vaše dieťa nechcelo s ostatnými podeliť. Veďte ho k tomu, aby sa od malička vedelo podeliť s hračkami na ihrisku, keď sú tam ostatné deti. Dobre je aj to, keď sa naučí dať vám hryznúť zo svojho nanuka, alebo tyčinky. 

Nerozmaznávajte ho 

Napriek tomu, že ide o vášho jediného potomka a radi by ste mu dopriali to najlepšie, verte, že vždy to nemusí znamenať jeho dobro. Stanovte si doma pravidlá, veďte ho k tomu, aby si plnil svoje povinnosti a nespĺňajte mu hneď všetko, čo si len tak zmyslí. 

Nebuďte príliš úzkostlivá

Je jasné, že chcete dieťa uchrániť pred všetkými možnými nepríjemnosťami. Prílišná ochrana mu však môže viac uškodiť ako pomôcť. Nechcete predsa, aby u vášho potomka absentovali skúsenosti a nevedel si tak vybudovať zdravé sebavedomie. Nechajte ho preto, aby sa s niektorými vecami vyrovnal sám.