Sebavedomie je krehká súčasť každého človeka, ktorá sa môže veľmi ľahko zničiť a zmiznúť. Stačí na to len pár nevhodných viet, ktoré vedia dotyčných poriadne porezať na duši a ublížiť im. Narušené sebavedomie sa potom veľmi ťažko získava späť. Pritom všetko začína už v detstve vo vzťahu a komunikácii medzi dieťaťom a rodičom. Akým vetám by sa pri výchove mali rodičia v mene zdravého sebavedomia dieťaťa určite vyvarovať?

Poučte sa z vlastných skúseností

Spomeňte si na svoje detstvo. Pamätáte si nejakú výčitku rodičov, ktorá sa vám vryla hlboko do pamäti a pri spomienke na ňu vnímate nepríjemný pocit? S takými vetami sa v priebehu svojho života stretol azda každý. A aj keď si teraz možno hovoríte, že ak raz budete rodičmi, potom nič také z úst nikdy nevypustíte, zrejme sa mýlite.

Nie nadarmo sa hovorí: Šťastná matka, šťastné dieťa. „Pokiaľ je mamička nespokojná sama so sebou, môže tieto pocity nevedome prenášať i na svoje deti, ktoré sú v nízkom veku veľmi citlivé na komentáre a hodnotenia dospelých,“ uvádza psychologička Šárka Kučerová. Mamičky veľakrát vidia vo svojich dcérach seba, radia im, ako žiť, a tlačia ich tam, kde by samy chceli byť. Tým sa však mladé dievčatá „dusia“, nemajú priestor rozvinúť samy seba a vznikajú konflikty, ktoré môžu preniesť ranu v podobe zničeného sebavedomia dieťaťa. Dobrý ale nie je ani druhý extrém v podobe mamičiek, ktoré so svojimi deťmi nekomunikujú a nezaujímajú sa o ich starosti, prípadne tie, ktoré vlastné deti podplácajú sladkosťami, darčekmi alebo peniazmi, aby mali „pokoj“. Všetky tieto varianty sú zdrojom rizikového správania u detí.