Asi každý z nás z času na čas pochybuje o tom, ako správne či nesprávne vykonáva úlohu rodiča. Máte takéto sklony aj vy? Dôvod? Môže za to neumytý riad, plno špinavej bielizne, alebo jednoducho to, že si s dieťaťom občas neviete dať rady? Nemusíte to brať hneď skepticky. Tieto znaky vás presvedčia, že rodičovstvo zvládate omnoho lepšie, ako si (možno) myslíte.

Napriek povinnostiam stíhate všetky termíny

Nie vždy je jednoduché držať všetky povinnosti vo svojej hlave a mamičky to dobre poznajú. Musíte stihnúť načas zaplatiť všetky účty, nezabudnúť vziať dieťa k lekárovi, potom ho odviesť do školy, medzitým nakúpiť, v termíne zájsť vrátiť požičané knihy, vopred kúpiť narodeninový darček a popritom ešte skĺbiť prácu s domácnosťou. Stíhate to? V tom prípade o sebe prestaňte pochybovať, pretože rodičovstvo zvládate s prehľadom!

Ráno odchádzate včas

Stíhať termíny je pre rodičov dôležité. Tento maratón však začína každé ráno, keď za zlomok času musíte stihnúť množstvo vecí. V predstihu vstať, pripraviť raňajky, zobudiť deti, vypraviť ich do školy, medzitým aj seba trocha poľudštiť a odísť z domu načas. To znie ako nesplniteľná úloha, ktorá sa za trištvrte hodinu či hodinu nedá stihnúť, no predsa sa vám to podarí? V tom prípade gratulujeme, ste skvelým rodičom.

Výbuch zlosti vášho dieťaťa vás len tak nerozhodí

Ak máte doma batoľa alebo škôlkara, výbuchy zlosti sú pre vás asi už prirodzené. Dieťa plače, kričí, kope alebo vám na ulici či v obchode urobí poriadnu scénu? Pokiaľ ste sa to už naučili neriešiť a zostávate pokojní aj v takejto situácii, nemusíte byť na seba vôbec kritickí. Práve naopak, ak dieťa zistí, že toto nie je účinnou zbraňou na to, aby dosiahlo čo chce, jednoducho to prestane robiť a vy máte pokoj.

Dieťaťu sa venujete, aj keď ste unavení

Teraz ruku na srdce, koľkokrát po celodennej šichte v práci a potom doma, padáte do postele bez štipky energie? A predsa vás váš potomok prosí o rozprávku, či vám chce vyrozprávať celý dej obľúbeného animáku? Čo vy na to? Aj keď bez energie, ale aj tak počúvate a počúvate, alebo tú rozprávku prečítate hoci máte pocit, že zaspíte skôr, ako otočíte stranu? Nemusíte sa hanbiť za to, že (občas) skutočne nemáte energiu na svojho potomka. No o to skôr sa cení to, že sa mu napriek všetkému snažíte venovať maximum, aj keď je to niekedy naozaj náročné. Aj to o vás ako o rodičovi mnoho vypovedá a mali by ste byť na seba hrdí.