Krvácanie, riziko predčasného pôrodu, vcestné lôžko. Toto všetko je pre lekára dobrým dôvodom, prečo vás poslať domov do postele, prípadne do nemocnice. Otázkou však je, či pokoj na lôžku nemôže napáchať viac škody než úžitku.

Prečo je pokoj dobrý?

Pokoj na lôžku sa bežne dodnes predpisuje na širokú škálu tehotenských komplikácií; či už ide o vysoký krvný tlak, krvnú zrazeninu, vcestné lôžko alebo riziko predčasného pôrodu. Niekedy stačí ležať niekoľko dní, inokedy strávite v posteli celé mesiace. Niekomu lekár odporučí iba spomaliť, teda často odpočívať, nezdvíhať nič ťažké, vyhnúť sa fyzicky náročnejším aktivitám, v iných prípadoch skončíte v nemocnici.

Väčšina lekárov považuje pokoj za vcelku logický krok, ale celodenné ležanie asi príliš veľký zmysel nedáva. Ležať s nohami hore je naozaj už prekonaná prax. Ostať doma z práce, byť v pokoji a zbytočne nikam nechodiť. Odpočívať, a dostatočne spať. Samozrejme, je to utópia, pokiaľ máte doma dve malé deti, ktoré pokoj neumožnia. Potom je lepšie povolať posily, ako sú mama či svokra a pokoj si presadiť. Keď ležíte, znižuje sa tlak na maternicu i čapík maternice. Ozývajú sa však tiež hlasy, že vlastne neexistujú odborné štúdie, ktoré by doložili, že pokoj na lôžku má svoje opodstatnenie.