Tehotenstvo je skutočne zázračným obdobím v živote ženy. Od momentu oplodnenia až po pôrod prebiehajú v tele budúcej mamičky búrlivé zmeny,  ktorých cieľom je pripraviť organizmus tak, aby dokázal zabezpečiť správny vývoj a rast plodu a celkovo pripravil telo na pôrod a dojčenie. Komplex týchto neuveriteľných zmien opísal MUDr. Michal Holáň v Knihe tehotenstvo v obrazoch. Tušili ste, čo všetko robí tehotenstvo so ženským telom? 

Maternica

Maternica je najdôležitejším orgánom pre vývoj plodu, ktorý v tehotenstve prechádza prakticky najvýraznejšími zmenami. Počas rastu plodu sa jej veľkosť niekoľko násobne zväčšuje, čím chráni plod a vytvára podmienky pre jeho správny vývoj. Pred tehotenstvom váži asi 50 gramov, ku jeho koncu 900 až 1200 gramov. Pred otehotnením dosahuje objem 2-3 ml, ktorý sa počas vývoja bábätka zvýši na 4000 až 5000 mililitrov. Prietok krvi maternicou sa za normálnych podmienok pohybuje okolo 30 až 50 mililitrov za minútu, ku koncu tehotenstva je to 700 až 800 mililitrov, čo je naozaj neuveriteľné.

Prsníky

Prsia sa v tehotenstve vplyvom ženských pohlavných hormónov zväčšujú a pripravujú na tvorbu materského mlieka. Mliečne žľazy sa zväčšujú niekedy až dvojnásobne, takisto dochádza k stmavnutiu dvorcov bradaviek. V druhej polovici tehotenstva môže z pŕs samovoľne odtekať výlučok mliečnych žliaz, inak povedané kolostrum, čo je viskózna žltkastá tekutina a nie je to nič neobvyklé.  Dochádza k tomu vplyvom poklesu ženských pohlavných hormónov a je to dôležitým faktorom k spusteniu procesu tvorby mlieka.

Srdce 

So zväčšovaním maternice súvisí pribúdanie nových ciev, čim sa priamoúmerne zväčšuje aj krvné riečisko. Srdce tak musí za minútu prečerpať väčší objem krvi, kvôli čomu majú tehotné ženy vyššiu tepovú frekvenciu, rádovo je to až o 20 úderov za minútu viac. Dôležitým tehotenským hormónom je aj progesterón, ktorý uvoľňuje steny ciev, takže v druhom trimestri môže občas dochádzať  k poklesu krvného tlaku.

Pľúca

Tehotné ženy majú často problémy s dýchavičnosťou. Rastúce bruško potrebuje viac „miesta“ v tele ženy, čím sa kapacita pľúc o niečo znižuje. Ženy v tehotenstve musia urobiť viac nádychov a výdychov za minútu, pretože brušná dutina tlačí na bránicu a tým obmedzuje jej pohyblivosť. Počet dychov sa v tehotenstve priemerne zvyšuje o 10 za minútu. Je takisto nevyhnutné telu dodávať  viac kyslíka, najmä pre plod, do maternice a placenty. 

Trávenie

Ranné nevoľnosti na začiatku tehotenstva pozná takmer každá piata tehuľka. Príčinou sú hormonálne zmeny, ktorých je v tehotenstve nespočetne veľa. Príkladom je hormón progesterón, ktorý uvoľňuje pažerákový zvierač (spojenie pažeráka so žalúdkom), a môže dôjsť k úniku žalúdočných kyselín, čoho dôsledkom je časté pálenie záhy. Takisto môže dochádzať k nadúvaniu alebo zápche, pretože vyprázdňovanie žalúdka je obmedzené. Netreba sa však obávať, po pôrode sa trávenie upraví.