Kĺby

Hormonálne vplyvy pôsobia aj na pohybový systém. Telo si postupne privyká na rastúcu záťaž, čim sa chrbtica viac prehýna. Môže dôjsť k zmenám na kĺbových väzoch, ktoré vedú k uvoľneniu panvového pletenca. Dôsledkom často býva chôdza na široko. Odporúčajú sa preto cvičenia na posilnenie panvového dna.

Koža

S rastom bruška sa naťahuje aj koža. Ani v tomto prípade sa nedá vyhnúť hormonálnym zmenám, ktoré prispievajú aj k zvýšenej pigmentácii kože. Môže sa vyskytovať prakticky kdekoľvek na tele, ale typickými prejavmi sú čiara pod pupkom, ktorá neskôr sama zmizne, ale aj strie a kožné trhlinky, s ktorých zmiznutím to po pôrode býva podstatne ťažšie.

Metabolizmus

V dôsledku rýchleho rastu plodu a placenty a ich zvyšujúcich sa nárokov na živiny nastávajú v tehotenstve výrazné zmeny látkovej premeny, inak povedané metabolizmu. Ku koncu tehotenstva dochádza k zvýšeniu o 15 až 20 %. Hormonálne zmeny vedú aj k zvýšeniu nárokov na spracovanie cukrov vyplavených do krvi, výsledkom čoho môžu byť prejavy tehotenskej cukrovky.

Zrak

Tehotné ženy sa často sťažujú na rozmazané videnie. Je to spôsobené opuchom očnej šošovky a rohovky, spôsobeným predovšetkým hormónmi, ktoré v tehotenstve pracujú na plné obrátky. Tento stav sa po pôrode upraví sám. V pokročilých fázach tehotenstva sa preto ženám neodporúča šoférovať, pretože schopnosť videnia a včasnej reakcie môže byť znížená.

Foto: Shutterstock