Pri poberaní antibiotík by sme si mali byť vedomí viacerých skutočností. Neinformovaný človek totiž často podľahne nepravdivým či polopravdivým informáciám o tejto forme liečby. Ak sa teda do budúcnosti stretnete s tým, že budete vy, alebo vaše dieťa brať antibiotiká, určite by ste mali vedieť odpoveď na tieto otázky.

Dieťaťu tečie z nosa žltý alebo zelený hlien. Neznamená to, že ide o bakteriálnu infekciu?

V priebehu nachladnutia je normálne, že z nosa vytekajú hlieny, ktoré môžu mať rôznu farbu. Nádchu obvykle spôsobujú vírusy a na ne môžu „nasadnúť“ baktérie. Ak má teda dieťa nádchu so zeleným hnisavým hlienom, ktorá trvá dlhšie než desať dní, alebo ak má vysokú horúčku, môže ísť o príznak bakteriálneho zápalu vedľajších nosových dutín. V takom prípade sú antibiotiká namieste. Niekedy postačia aj lokálne vo forme kvapiek, ktoré sa kvapkajú do nosa. 

Prečo nám lekár nepredpísal antibiotiká?

Pretože usúdil, že je to zbytočné. „Keď nejde o bakteriálny zápal, ale o vírusový, môžu mať antibiotiká skôr negatívne dôsledky. Hrozí vyššie riziko obezity, astmy a autoimunitných ochorení,“ vysvetľuje detská lekárka Marta Šimůnková. 

Ako sa antibiotiká podávajú a aké sú pre deti najšetrnejšie?

Najšetrnejšie sú práve najstaršie penicilíny. Ich jedinou nevýhodou je, že vzácnejšie môžu vyvolať alergickú reakciu. Svoj význam majú aj aminopenicilíny, v prípade neznášanlivosti penicilínu potom erythromycín (makrolidy). Lieky môžu účinkovať len vtedy, keď sa podávajú správne. Niektoré antibiotiká sa užívajú súčasne s jedlom, iné nalačno. Niektoré zase „neznesú“ kombináciu s mliekom a mliečnymi výrobkami. Antibiotiká sa musia užívať presne v stanovenú dobu v presných časových intervaloch. Pokiaľ sa interval predĺži, dôjde k poklesu ich koncentrácie a tým tiež účinnosti. 

Kedy začnú antibiotiká zaberať? Záleží na intervale podávania antibiotík?

Všeobecne by mali antibiotiká zabrať do 48 hodín od začatia užívania. Majte preto strpenie a neunáhlite sa v aplikácií ďalších liekov, ktoré by mohli narobiť viac škody, ako úžitku.

Čo mám robiť, keď dieťa odmietne prehltnúť pilulku a nechce ani sirup?

Nedá sa nič robiť, musíte sa pokúsiť aj pod nátlakom liek dostať do dieťaťa. Môžete vyskúšať rôzne fígle: pridať šťavu, detskú výživu či inú obľúbenú maškrtu. Na niektoré dieťa vraj zaberie prítomnosť hračky. Keď sa však s vami dieťa mocuje, je lepšie, keď pri podaní lieku asistujú obaja rodičia. Jeden dieťa drží, druhý mu stlačením z oboch strán otvorí ústa, mierne upchá nos a až na koreň jazyka vloží liek. Ihneď musíte podať tekutinu na zapitie a skontrolovať, či dieťa tabletku niekam v ústach neschovalo. Sirup sa môže aplikovať pomocou striekačky. Niektorým deťom stačí pridať k tabletke na lyžičku trochu nutelly alebo granulovaného kakaa.