Alergie a astma sú civilizačné choroby, ktoré majú celosvetovo čoraz väčší výskyt. Medicína síce zatiaľ nemôže ponúknuť jednoduché riešenie, ako sa ochorenia zbaviť, napriek tomu môžete vy sama pre seba i bábätko v tomto období urobiť veľa pozitívneho.

Pre ženy liečiaci sa s alergiami a astmou je vždy lepšie tehotenstvo naplánovať dopredu, najlepšie v spolupráci s alergológom / imunológom a gynekológom. Niekedy je totiž vhodné vopred pozmeniť lieky, vypočítať rizikové ročné obdobie atď.

Ak ste už otehotnela, nie je nutné sa stresovať náhlou situáciou. Užívané lieky na alergiu a astmu bývajú tak bezpečné, že sa ich netreba obávať ani v inom stave. Existujú síce zriedkavé prípady, kedy došlo k poškodeniu plodu alebo poruche rastu dieťaťa, ale zvyčajne to bolo zapríčinené nespoluprácou tehotnej ženy alebo nevhodnou kombináciou liečiv.

Je preto potrebné zdôrazniť, že dobre liečená astmatička tehotenstvo zvládne bez výraznejšieho zvýšenia astmatických záchvatov. To sa týka aj vlastného pôrodu. Nevyhýbajte sa ani následnému dojčeniu. To sa astmatičkám odporúča, pretože zvyšuje imunitu dieťaťa a znižuje pravdepodobnosť, že potomok bude tiež alergik či astmatik.