Detské ponožky. Vyzerajú fantasticky na zrkadle auta či na kľúčenke. Na detskej nôžke  vyzerajú ešte lepšie. Je však dobré obúvať bábätká do ponožiek či pančušiek? Čo je lepšie? Bosá noha alebo obutá? Ak hľadáte odpoveď, musíte si ešte chvíľu počkať. Odborníci totiž hovoria, že odpoveď leží niekde medzi tým.

To, že teplo opúšťa telo cez dve hlavné cesty – hlavu a nohy, je známe minimálne niekoľ ko sto- ročí. Chrániť preto nôžky malého človeka je dôležité a ešte o niečo viac, keď skúša prvé nesmelé kroky. Na druhej strane treba povedať, že dieťa ochudobňujeme o nes- mierne veľa senzorických podne- tov, ktoré, samozrejme, vníma aj prostredníctvom nôh. Ako sa teda rozhodnúť? Odpoveď znie – ako kedy.

Skutočne platí, že najmä pri malých deťoch je dôležité, aby boli v dostatočnom teple a chránenie nôh by malo byť samozrejmosťou najmä v studenších mesiacoch. Netreba to však preháňať. Ak bude vonku 30 stupňov, aj malé dieťa bude cítiť diskomfort. Tak ako nám v zime omŕzajú nohy, v lete slúžia na lepšie regulovanie telesného tepla. Pozor! Teplo neznamená slnko. Pred jeho priamym pôso- bením je skutočne lepšie bábätko ochrániť hoci tenkou a vzdušnou ponožkou či bodyčkom. Treba si však dobre uvedomiť, že iná látka je vhodná na ochranu pred slnkom a iná na udržiavanie telesnej teploty.

Aké sú riziká?

Okrem prílišnej hrúbky ponožky je dôležité skontrolovať aj to, či nie je príliš tesná. Bábo vám ešte nedokáže povedať, či sa s ňou cíti dobre, alebo ho tlačí. Preto pri obúvaní vyskúšajte vôľu gumičky. Samozrejme mu nemôže padať, ale noha by nemala byť ani veľmi stiahnutá. Jednoduchá pomôcka je, že ak dokážete medzi nohu a ponožku vopchať prst a gumička vás netlačí, tak je obopnutie členka ideálne. Netre- ba to podceňovať. Príliš silná gumička môže okrem nepekných stôp po otlačení znížiť aj cirkuláciu krvi do nôh. To je obzvlášť nebezpečné pri deťoch, ktoré ešte nechodia, lebo pri nich ostáva ponožka stále na rovnakom mieste a môže ešte viac tlačiť na cievy.