Letné prázdniny, to je najobľúbenejšie obdobie detí a k nim bezpochyby patria aj dobrodružstvá. Aby ich zvládli bez zbytočných nepríjemností a úrazov, treba myslieť na to, čo ich môže v letných mesiacoch stretnúť. Prinášame vám prehľad tých najbežnejších, nech nemusíte mať stále oči na stopkách.

A je tu konečne leto! Voňavé a sladkasté po dozretom ovocí, svieže a rozpálené zároveň. Čo všetko sa vám vybaví pri spomienke naň? Príjemné teplo a veselé čľapotanie v bazéne, ale aj neznesiteľné horúčavy, únava z tepla, komáre či dehydratácia. Áno, leto naozaj prináša rôznorodé zážitky.

(Ne)bezpečné slnko

V lete sa cítime viac v pohode a aktívni. Naše deti vonku lietajú rýchlosťou blesku a sú jednoducho vo svojom živle. Slnečné lúče im poskytujú veľa novej energie, ale pozor na dlhý pobyt na slnku počas obeda a nebezpečné prehriatie organizmu, ktoré sprevádza bolesť hlavy a značná únava. Ak sa k týmto príznakom pridruží aj zvýšená teplota či hnačky, s veľkou pravdepodobnosťou ide o úpal. Ochranu pred úpalom počas letných horúčav poskytuje našim deťom dostatočná pokrývka hlavy, pobyt v tieni počas obeda a dostatok tekutín.

Bežný príjem vody u detí predstavuje približne 2 litre na deň, počas leta to môže byť pokojne aj dvojnásobne viac. Dávajte pozor aj na správny vyber tekutín: vychladené bylinkové čaje namiesto sladkých perlivých nápojov, čerstvé šťavy či smoothies namiesto sladených pasterizovaných džúsov a pod. sú tou pravou voľbou pre detičky.

Všakovaké lákadlá

Deti potrebujú vnímať nástrahy, ktoré na nich vonku striehnu a nájsť tú správnu rovnováhu medzi zábavou a ochranou o svoje zdravie. Väčšina rodičov bude súhlasiť s názorom, že pri deťoch treba veľa vysvetľovať a vysvetľovať. Rodičia by sa mali mať na pozore najmä pri lození a objavovaní prekážok, ktoré sú vo väčšej výške, ako majú deti samé. Pozor aj na rôzne virózy či choroby z prechladnutia. Detičkám sa to môže prihodiť vtedy, keď podceníme zmeny počasia a dieťa oblečieme priveľmi naľahko. Malým deťom treba dať o jednu vrstvu viac, ako máme my dospelí.