Existuje mnoho rôznych faktorov, ktoré párom komplikujú snahu počať dieťa. Možno sa vás netýka ani jeden z nich, ale napriek tomu sa chcete na tehotenstvo dobre pripraviť a predísť tak možnému sklamaniu, že vaše úsilie bude zbytočné. Skoncovanie so zlozvykmi, viac pohybu či detoxikácia organizmu patria spravidla medzi prvé opatrenia. Hrajú naozaj tak veľkú rolu? Aké sú základné príčiny ženskej i mužskej neplodnosti?

Pre-koncepčné starostlivosti

Poďme sa najskôr spoločne pozrieť na tzv. prekoncepčnú starostlivosť, teda čo pre seba a budúce dieťa vlastne môže urobiť žena aj muž ešte predtým, než dôjde k počatiu. Otázkou je, ako dlho vopred by partneri mali začať s "prípravou" (v prípade plánovaného rodičovstva) a v čom by vlastne táto príprava mala spočívať.

"Nie je jednoduché stanoviť optimálny čas prekoncepčného obdobia. Niektorý z partnerov môže byť chronicky chorý, mať problémy s telesnou hmotnosťou, fajčí a tak ďalej. Ak budeme hovoriť o zdravých partneroch, považovala by som za optimálnu dobu na prípravu pred otehotnením 2 až 3 mesiace," hovorí úvodom MUDr. Radka Gregorová z gynekologickej ambulancie Lekárskeho domu na Prahe 7.

Čo je pre telo potrebné?

Prvou vecou, ktorá modernú ženu celkom iste napadne, je, či by nebolo od veci užívať nejaké vitamíny alebo minerály, ak sa predtým ich prísunom do organizmu vôbec nezaoberala. Faktom však zostáva, že sa nedá cielene zamerať iba na túto oblasť; je potrebné dbať na celkový zdravý životný štýl, vrátane zdravého jedálnička.

"Veľké percento žien si myslí, že ak budú užívať len multivitamíny, urobia maximum pre otehotnenie a zdarný priebeh tehotenstva. Multivitamíny však musíme chápať iba ako doplnok stravy. Základom je zdravý jedálniček partnerov - pokiaľ dlhodobo obsahuje dostatok ovocia, zeleniny, mäsa, rýb a mliečnych výrobkov, postačí užívať 2 až 3 mesiace pred otehotnením 400 mikrogramov kyseliny listovej, ktorá znižuje riziko vrodených vývojových chýb nervovej trubice u plodu.Kyselina listová existuje v samostatnej tabletovej forme alebo je súčasťou multivitamínových prípravkov priamo určených pre ženy plánujúce graviditu. Na trhu sú preparáty obsahujúce inozitol, ktorý podporuje správnu funkciu vaječníkov a obsahuje množstvo dôležitých vitamínov vrátane spomínanej kyseliny listovej. Vzhľadom k faktu, že vysoké percento mužov má zlú kvalitu spermií, by sa samozrejme multivitamínová prekoncepčná príprava mala týkať aj ich," uvádza gynekologička.

Skoncujte so zlozvykmi

Alkohol, drogy, káva, cigarety, nadužívané lieky. Túžba po dieťatku je určite dobrým dôvodom skoncovať so škodlivými návykmi. Ako pre ženu (samozrejme), tak pre jej partnera. Predpokladajme, že ani jeden z páru nie je notorický alkoholik, no obmedziť prísun alkoholických nápojov, ak ste sa rozhodli pre dieťatko, môže vášmu organizmu jedine prospieť.

"Zvýšená konzumácia alkoholu je alarmujúca najmä v období tehotenstva a je spojená s alkoholovým fetálnym syndrómom. Ide o súbor telesných i duševných abnormalít, medzi ktoré patrí nízka pôrodná hmotnosť novorodenca, spomalený rast dieťaťa pretrvávajúci aj v detstve, mentálna retardácia, malá hlava, deformity tváre, srdcové a obličkové vývojové chyby, poruchy pohybových zručností, učenie, sústredenie a správanie. Niektoré štúdie preukázali, že pitie alkoholu v prvých 4 mesiacoch tehotenstva zvyšuje pravdepodobnosť rázštepu podnebia," dodáva k tomu doktorka Gregorová. 

A ak ste fajčiari? Fajčenie býva spojené s vyšším rizikom samovoľných potratov a nižšou pôrodnou hmotnosťou novorodenca. Dôležitým faktom zostáva, že muži-fajčiari majú horšiu kvalitu spermií, u žien fajčenie zhoršuje placentárnu výživu plodu a neprospieva.