Väčšina rodičov sa na príchod potomka teší a nerieši, či sa dieťa narodí v máji, alebo v decembri. Výskum však ukazuje, že mesiac narodenia život dieťaťa do istej miery výrazne ovplyvňuje. Ako to teda je? Naozaj môže mesiac narodenia ovplyvniť správanie alebo zdravotné problémy dieťaťa?

Obdobie, v ktorom sa dieťa narodí, ovplyvňuje chemické látky v mozgu a tým pádom aj rôzne fyziologické zmeny v organizme. Vedci z Alicantskej univerzity v Španielsku sú presvedčení, že mesiac narodenia má významnú súvislosť s celkom 27 chronickými chorobami, ktoré môžu u človeka prepuknúť. Na súbore viac ako 30-tisíc ľudí totiž zistili, že narodení v rovnakom mesiaci trpia častejšie rovnakými ochoreniami. No to, aké bude dieťa v skutočnosti neovplyvňuje len samotný mesiac, či obdobie narodenia. Ide o komplex dejov. Vplýva na to aj to, v akom období prebehlo počatie a jednotlivé fázy vývoja plodu v tele matky.

Marec, Apríl, Máj

Podľa štúdie v renomovanom časopise British Journal for Psychiatry sú deti narodené v apríli, máji a júni v dospelosti psychicky labilnejšie. V mozgovej epifýze sa totiž s nedostatkom svetla zvyšuje produkcia melatonínu, ktorý má vplyv na činnosť nervovej sústavy (najviac melatonínu sa tvorí za tmy). Matky „jarných detí“ totiž prežili rozhodujúcu časť tehotenstva v temných zimných mesiacoch, keď bola úroveň melatonínu v ich tele veľmi vysoká. To môže vyvolať zmeny v mozgu dieťaťa a viesť v budúcnosti k väčšej náladovosti. 

Okrem iného, príjemné, jarné slnečné počasie je tiež dôležité pre vitamín D, ktorý je dôležitý pre správny vývoj dieťaťa a ako prevencia rôznych chorôb. Tiež existuje názor, že prechádzky na čerstvom jarnom vzduchu počas prvých šiestich mesiacov spôsobujú, že je dieťa veselšie a pokojnejšie. Takisto je väčšia šanca, že mamičky dostanú svoju popôrodnú váhu pod kontrolu o čosi skôr.

Toto obdobie má aj svoje mínusy, je to predsa len sezóna plná vírusov a alergií, ktoré sa môžu prejaviť aj u bábätka. Ženy, ktoré porodia na jar, väčšinou trpia anémiou, pretože všetky živiny a energiu, ktoré materský organizmus načerpá v lete, venuje cez zimu svojmu plodu v poslednom trimestri. 

Jún, Júl, August

Slnečné svetlo spúšťa produkciu vitamínu D v tele a pomáha regulovať tisícky génov v priebehu vývoja. Túto súvislosť preukázali odborníci z Univerzity v britskom Bristole, ktorí dlhodobo sledovali takmer 14 000 detí. V ďalších rokoch vraj mali potomkovia týchto žien tiež silnejšie kosti ako ich vrstovníci, ktorí prišli na svet v zime alebo na jar. Naopak, rodičkám s nedostatkom vitamínu D podľa štúdie z Bristolu hrozí až štyrikrát vyššie riziko, že porodia cisárskym rezom. „Letné deti“ sú však nielen väčšie a silnejšie, ale aj celkovo aktívnejšie a výraznejšie sa potom presadzujú v športe.

Leto je sezóna prázdnin, zábavy a oddychu. Väčšina čerstvých rodičov čoskoro načerpá energiu do nového cyklu svojho života a slnečné obdobie má dobrý vplyv na psychiku mamičky a obnovenie jej vitality. Zdravie dieťaťa je najmenej ohrozené, pretože vírusy sú v tomto období značne eliminované.

Má však aj svoje nevýhody. Predovšetkým posledný trimester je v týchto vysokých teplotách viac ako nepríjemný, to isté platí pri pobyte v pôrodnici. Veľké teplo môže byť pre novorodeniatko nepríjemné a slnečné žiarenie tiež nebezpečné, vonku by ste teda mali dieťa pred slnkom dostatočne chrániť.