September, Október, November

Nedávny výskum sa zameral na exaktné dáta a zistil, že deti narodené na jeseň majú zhruba o 40 % vyššiu pravdepodobnosť, že sa dožijú vysokého veku, v porovnaní s deťmi narodenými v iných mesiacoch. Autori sa domnievajú, že rozdiely súvisia s výživou matky v čase tehotenstva. Jeseň je predsa obdobím dozrievania plodov, vďaka čomu je k dispozícii oveľa viac kvalitného ovocia a zeleniny. 

Deti narodené na jeseň, sa môžu lepšie vyhnúť tým najhorším horúčavám, čo je ideálne. Bábätko sa toľko nepotí a deti narodené na jeseň spia najdlhšie. Lepšie sa spí aj dospelým, pretože v bytoch je príjemnejšia teplota, môže sa viac vetrať a tiež končí alergické obdobie. 

Nevýhody sú predovšetkým spojené so striedaním teplôt, väčší výskytom viróz a častejším dažďom. A samozrejme, menej slnečných dní znamená tiež menej energie, nanešťastie najmä pre rodičov.

December, Január, Február

Ohľadne rizika potravinových alergií sú na tom najhoršie deti narodené v zime. Podľa štúdie fínskych vedcov, každé desiate dieťa z tejto skupiny bolo po narodení alergické na niektoré potraviny, hlavne bielkoviny mlieka a vaječného žĺtka. Deti narodené v zimných mesiacoch sú potom až dvakrát viac náchylné na obezitu ako tie, ktoré prišli na svet v lete. Dôvodom vraj môže byť fakt, že „zimné deti“ majú o niečo pomalší metabolizmus. „V zimných mesiacoch máme navyše tendenciu robiť si tukové zásoby, aby sme zimu dobre zvládli. Ak sa telo takto nastaví od začiatku, je vyššie riziko obezity celkom logické,“ vysvetľuje doktor Turčan.

U detí narodených v zimných mesiacoch je to už viac o odpočinku. Zima nie je tak uponáhľaná, môžete viac oddychovať a užívať si s bábätkom každú minútu. Okrem toho, čerstvý, zimný vzduch je veľmi zdravý, bez baktérií alebo vírusov.

Aj zimné obdobie má svoje mínusy. Vyznačuje sa krátkymi dňami, sme náchylnejší k zlým náladám a pesimizmu, nedostatok slnka a pohybu spôsobuje vyčerpanie organizmu vo väčšej miere. Únavu môžeme preto pociťovať každý deň. A telo ženy sa v zime horšie vracia do normálu. 

Foto: Shutterstock