Väčšina detí si predstavuje vysnívanú budovu školy i s jej interiérom vyšitým ako z rozprávky – budova je zo zlata a lemovaná diamantmi alebo, naopak, prírodná chatrč na vysokých nohách, kde je všade plno rastlín.

[ArticleBox Mám nevoľnosti v druhom mesiaci. Pomôžu nejaké homeopatiká? : 26669]

V žiadnej azda nechýba bazén a zmrzlina zadarmo, čo najdlhšie prestávky, čo najmenej učenia alebo len to, ktoré je naozaj zaujímavé. Učiteľa si deti najlepšie vyberú samy, občas ich budú na oplátku známkovať deti, alebo vlastne vôbec nemusia byť žiadne známky... Skrátka, posúďte sami – ktorú by ste si vybrali vy?

Katka, 6 rokov:

Moja škola snov by bola, keby tam chodili len samé dobré deti a pani učiteľka sa na nás stále len usmievala. Chcela by som, aby tam so mnou chodil môj kamarát Rišo a aby som sa naučila rýchlo čítať a mohla som si všetky knižky už čítať sama. Hlavne aby tam bolo veľa výtvarnej. Tiež by som si priala, aby mi mamka dávala každý deň na desiatu rezeň.

Ivetka, 10 rokov:

Chcela by som, aby v škole nebola matika. Vlastne by mohla byť, ale len zlomky a tiež to ostatné, čo mi ide. Škola by mohla byť trochu väčšia. Chcela
by som, aby bol v škole krúžok zo slovenčiny, na ktorý by som chodila. Ešte by tam mohlo byť viac tried, napríklad 4. A, 4. B, 4. C, aby tam bolo viac detí. Tiež by som si priala, aby na testoch každý sedel v jednej lavici, aby sme sa nerušili.

Pavlík, 8 rokov:

Ja mám rád školu, kam chodím, pretože tam mám kopu kamarátov a je tam dobrá družina. Pridal by som ešte bazén. Na chodbách by som postavil bránky na futbal.

Emily Aimee, 7 rokov:

Moja škola snov je veľmi krásna a veľká budova na kopci s veľkou záhradou. Prajem si, aby škola bola veľmi zábavná, aby sa v nej deti veľmi bavili. Aby bolo v tej škole veľa zaujímavých vecičiek a aby sa tam deti mali veľmi dobre. Hlavne aby tam učili len samé dobré panie učiteľky a nikdy sa na deti nezlostili.

[ArticleBox Vera Wisterová: Pri výchove sa riadim predovšetkým potrebami dieťaťa : 26665]

Kubko, 9 rokov:

Predstavujem si ju tak, že by sa robili pokusy, prírodovedné pozorovania. Rád by som chodil na exkurzie, kde by sme sa napríklad učili o delfínoch, a potom by sme mohli zájsť alebo zaletieť niekam, kde by sme ich pozorovali. Rád by som chodil často na prechádzky do prírody a učil sa poznávať stromy, vtáky, ich spev a tiež ich poznať podľa letu.

Lukáško, 6 rokov:

a neviem. Napríklad sa hrať rôzne hry alebo súťažiť. A tiež by sa mi páčilo nájsť poklad.

Nikolka, 7 rokov:

Mne by sa páčilo, keby sme si na telocviku mohli vyberať hru a mohli by sme vždy používať kruhy. A myslím si, že by pani učiteľka mala byť prísnejšia na tých, ktorí hnevajú. Páčilo by sa mi tiež, keby sme každý deň pracovali s interaktívnou tabuľou a keby sme si mohli do školy nosiť zvieratá.

A keby nám pani učiteľka diktovala slová ako diktát, tak by sme si mohli vybrať, ktoré chceme napísať. Tiež by sa mi páčilo, aby k jednotke s hviezdičkou dávala i pečiatku. V jedálni by nám mali robiť jedlo, aké by sme chceli. Rozhodne by mali robiť pizzu.

Tiež by sa mi páčilo na pracovnom vyučovaní, keby sme sadili kvetinky. Chcela by som, aby sme v škole mali na prestávkach mačičky, ktoré by sme mohli hladkať. A učili by sme sa len jeden deň v týždni a inak by sme sa hrali vonku a mali by sme tam mačky, s ktorými by sme sa mohli hrať. A škola by bola tiež v tvare mačky. A v družine by mali byť každý deň iné panie vychovávateľky.

[ArticleBox Koniec leta sa blíži, obavy zo škôlky a školy prichádzajú : 26664]

Anička, 8 rokov:

Priala by som si, aby bola veľmi farebná a mala som tam veľa kamarátov. Pani učiteľka by mala byť veľmi dobrá a nedávať nám veľa úloh. Mali by tam byť zvieratá, kopa hračiek a hier. V škole snov by sme mali chodiť viac na výlety.

Viktor, 7 rokov:

Rád by som mal každý deň plávanie v škole a viac telocviku. Na hodinách by som chcel hrať často hru „Karty“. Tú nás naučila pani učiteľka, je to hra
o násobilke, ktorá ma veľmi baví. Prestávky by mohli byť rovnako dlhé ako hodiny, možno by ich mohlo byť viac. Nestačím sa totiž poriadne nadesiatovať, keď sa musím najprv pohrať s kamarátmi.