Ani v tehotenstve by ste sa o seba nemali prestať starať. Stačí zvoliť vhodný postup a správnou starostlivosťou zvýrazniť svoje prednosti. Poradíme vám, ako na to.

V priebehu deviatich mesiacov, keď sa budete tešiť na bábätko, prejde vaše telo radom hormonálnych zmien. Niektoré z nich sa s veľkou pravdepodobnosťou odrazia na stave vašej pleti, na tele i na kvalite vlasov. Ide však len o prechodné stavy, ktoré sa po pôrode upravia samé. A navyše vám môže pomôcť vhodná kozmetika.

Pleť

Hormonálne zmeny, ktoré graviditu sprevádzajú, sa na jej vzhľade môžu podpísať. Stále však platí základné pravidlo – dôležité je šetrné večerné i ranné čistenie pleti a následné ošetrenie pleťovým krémom. Pokiaľ pokožka ostala rovnaká ako pred tehotenstvom a vy máte svoju osvedčenú kozmetiku, nemeňte ju. Pravdepodobne sa však na pleti prejavili určité hormonálne zmeny a v tom prípade treba pozmeniť výber vhodných prípravkov. Mnohé ženy totiž práve v inom stave trápi mastnejšia pleť a akné, preto v takom prípade voľte nedráždivé krémy určené na mastnú a problematickú pleť.

Niektoré ženy majú, naopak, suchšiu pleť alebo ju dokonca majú v oveľa lepšom stave než pred otehotnením. Pokiaľ si nie ste s výberom správnej starostlivosti istá, zbytočne neexperimentujte a určite nepoužívajte na našom trhu neschválenú kozmetiku, ale radšej navštívte dermatológa, ktorý vám s voľbou kozmetiky poradí a zároveň odporučí, aké prípravky sú pre vás práve v tehotenstve najvhodnejšie.

Počítajte tiež s tým, že sa na tvári, predovšetkým na čele, lícach či nose, môžu objaviť svetlohnedé škvrny rôznej veľkosti. Sú prejavom hyperpigmentácie, ktorá je pre graviditu typická, a po pôrode obvykle samy zmiznú.Netreba preto okamžite siahať po depigmentačných krémoch, určitá prevencia ale predsa len existuje – treba sa vyhýbať slniečku, soláriu a používať krémy s ochranným UV faktorom. Tiež je možné, že sa stretnete s rozšírenými žilkami, a to hlavne na tvári. I tento stav sa po pôrode upraví a žilky sa stiahnu, pokiaľ nie, po šestonedelí sa poraďte so špecialistom o ich odbornom odstránení.

Líčenie

Verte, že ľahké a jemné líčenie z vás urobí tú najkrajšiu budúcu mamičku. Čo budete potrebovať? Určite kvalitný korektor. Pomôže vám zamaskovať prípadné rozšírené žilky, stopy po problematickej pleti alebo kruhy pod očami vzniknuté od únavy. Hodiť sa vám bude aj krycí mejkap. Ten ešte znásobí účinky korektora a navyše dokonale zjednotí tón vašej pleti. Najmä na začiatku tehotenstva, kedy býva únava častejšia, voľte rozjasňujúci mejkap, prípadne tak obľúbený BB alebo CC krém.

Majú síce podobné účinky, napriek tomu je medzi nimi rozdiel (BB krém – predovšetkým kryje nedokonalosti pleti a rozjasňuje ju, CC krém – najmä zjednocuje tón pleti, výrazne kryje a mnohé z nich pôsobia aj proti vráskam). Nezabúdajte ani na lícenku, môže totiž byť cenným pomocníkom, obzvlášť ak máte pocit, že ste v tvári trochu pribrali.Práve ona vám vhodnou aplikáciou dokáže opticky zúžiť tvár – naneste ju preto smerom dolu od lícnych kostí. Pretože v tehotenstve bývajú pery viac vysušené, kúpte si tónovacie a zvláčňujúce balzamy na pery, hydratačné rúže i lesky. Pokiaľ máte chuť, pokojne zvoľte výraznejší odtieň, dôležité je, aby ste sa cítili dobre a boli s líčením spokojná.

Telo

V období deviatich mesiacov gravidity prechádza veľkými zmenami, telo skrátka prežíva „iný stav“. Pokožka sa výrazne napína a na koži sa objavujú strie, ktoré vyzerajú ako ružové jazvičky. Napriek tomu, že pružnosť pokožky je z väčšej časti daná geneticky, cielená a pravidelná starostlivosť jej rozhodne prospeje.

Na partie, ktoré v tehotenstve prechádzajú najväčšími zmenami, teda na bruško, prsia, boky i zadoček, používajte krémy, masážne balzamy alebo oleje proti striám (určené na používanie počas tehotenstva), pokožku budete mať oveľa pružnejšiu, vláčnejšiu a strie by sa mali tvoriť menej. Občas doprajte koži výživu prostredníctvom hydratačného telového mlieka, prípadne ešte výživnejšieho masla. Rozhodne vynechajte horúce kúpele, a to na začiatku i ku koncu tehotenstva. Vhodnejšie je sprchovanie, ale i v tomto prípade platí – nie horúcou vodou.