Najobľúbenejšími sviatkami v roku sú vo väčšine krajín Vianoce. Pre niekoho je to príležitosť stráviť viac času s rodinou, zísť sa napríklad i so vzdialenejšími príbuznými, s ktorými počas roka nie je čas vidieť sa, odpočinúť si od bežného pracovného kolobehu a dopriať si pokojné chvíle a dobré jedlo. Ako ich však vnímajú deti?

Vianoce predsa patria rodine. Len málo ľudí sa na tieto sviatky pozerá ako na obdobie, kedy je potrebné sa zastaviť, poďakovať za to dobré v našom živote a zamerať sa viac na jeho duchovné (alebo aspoň tie hlbšie) aspekty.

Slovenské Vianoce dospelých

Vo väčšine slovenských rodín sa začínajú sviatky pokoja a mieru intenzívnejšie riešiť predovšetkým so začiatkom adventu. Len čo sa však začne advent, v mnohých rodinách prepukne doslova predvianočné šialenstvo. Začne sa upratovať, ako by to bola posledná príležitosť uviesť domov do stavu čistoty a poriadku. Nakupuje sa jedlo, ako keby mal nastať hladomor, a kupuje sa toľko darčekov, koľko len peňaženka (alebo v horšom prípade kreditná karta) dovolí.

Niekto si tieto prípravy užíva, niekto ich, naopak, preklína, ale málokto ich dokáže len tak hodiť za hlavu. Čiastočne môže za tento zhon i spoločenský tlak. Všeobecne sa jednoducho očakáva, že na vianočné sviatky bude každý patrične pripravený, a existuje len málo odvážnych žien, ktoré by v mene pohody boli ochotné postaviť sa kritike svokry a prijať nálepku neschopnej gazdinej.

Rozprávky

Hoci máme tú možnosť brať vianočné prípravy trošku s nadhľadom, napriek tomu je po nich veľa ľudí skôr strhaných než veselých. A ako vyzerajú samotné sviatky? Väčšina rodín ich trávi predovšetkým sledovaním rozprávok či už vo svojich domovoch alebo na návšteve. Rozprávky k Vianociam neodmysliteľne patria. Sú zábavné, vytvárajú príjemnú atmosféru, a človeka navyše vracajú do bezstarostného detstva. Práve tak si na vlastné detstvo väčšina z nás spomenie pri zdobení stromčeka, rozbaľovaní darčekov a sadaní k sviatočnému jedlu. U niekoho býva tiež zvykom zájsť si na polnočnú omšu do kostola alebo aspoň na prechádzku. V každej rodine sviatky prebiehajú trochu inak, ale rozprávky a kopa jedla väčšinou nikde nechýbajú.

Deti a Vianoce

Deti vnímajú Vianoce trošku inak než dospelí. Pre úplnú väčšinu z nich majú nielen samotné vianočné sviatky, ale aj advent také kúzlo, ako nemá žiadne iné obdobie v roku. Všetko je vyzdobené inak než obvykle, doma voňajú cukrovinky, všade sa hovorí o Ježiškovi, hrajú koledy, vo vani pláva kapor a jedného dňa sa v obývačke objaví vianočný stromček a pod ním kopa darčekov.