Čas, láska, pevné nervy, dôvera, energia a samozrejme aj financie. Nutné výdaje, alebo užitočné investície do našich ratolestí? Možno oboje, ale vynaložené úsilie sa vám i vašim potomkom vyplatí. Prinášame niekoľko tipov, ako na to.

Začnite od seba

Prvým a zásadným vkladom do spokojnosti vášho dieťaťa, prípadne celej rodiny, je investícia do vás. Ak si totiž budete sama seba vážiť a cítiť sa dobre, dobrou náladou nakazíte i okolie. Kde začať? Urobte si radosť! Trebárs si niečo kúpte, v parfumérii zadarmo otestujte najnovšie trendy v líčení, zašportujte si, choďte na kávu s kamarátkou alebo napríklad hodinu nerobte vôbec nič.

Možné je čokoľvek, čo vás poteší a dobije dobrou náladou. Malé deti potrebujú mať vedľa seba vzor, ktorý budú napodobňovať, najlepšie usmievavú, pozitívne naladenú mamičku. Aby sa pre vás rodičovská dovolenka nestala väzením, bude dobré, keď sa „nestratíte z mapy“ svojim kamarátom. Že ste sa už dlho nevideli s kolegyňou, s ktorou ste si pred odchodom na materskú dovolenku veľmi dobre rozumeli? Tak prečo ju nezavolať práve dnes?

A navyše rovnako, ako na palube lietadla či v prípade námornej katastrofy, platí i v tomto prípade: najprv sa musíte postarať o seba, aby ste sa mohli postarať o svojho potomka. Takže - myslite na seba a vaša spokojnosť sa bude odrážať aj na vašich deťoch.

Finančné sporenie

Hrkálky, dupačky, cumlíky i plienky. To všetko už novorodenec dostal od príbuzných. Chceli by ste mu s manželom dať niečo iné a skutočne originálne? Máme pre vás tip. Tak ako rodičia venujú najviac času bábätkám a batoliatkam, majú práve tí najmenší najviac času na zhodnotenie majetku, ktorý im raz bude patriť. Dlhý investičný horizont a pravidelné, hoc menšie vklady sú jednou z najväčších výhod investovania pre deti. Zarážajúci je pritom fakt, že podľa prieskumu drží až 85 % ľudí svoje úspory na bežných bankových účtoch a 79 % šetrí alebo má odloženú nejakú finančnú rezervu doma bez akéhokoľvek úročenia a ochrany uloženej sumy.

Pritom príležitostí na zaujímavé zhodnotenie peňazí, ktoré raz budú patriť vášmu dieťaťu, je v dnešnej dobe na trhu množstvo. „Ako ukazuje štatistika, niektorí rodičia značne podceňujú náklady spojené s významnými udalosťami v živote svojich detí, ako je štúdium alebo napríklad kúpa vlastného bývania. Včasné rozhodnutie odkladať časť prostriedkov a následná finančná disciplína môžu ratolestiam uľahčiť štart do života a v budúcnosti zmierniť dopad na peňaženky rodičov,“ vysvetľuje odborníčka.

Taktiež môžete založiť svojmu zlatíčku dlhodobé stavebné sporenie, z ktorého peniaze len tak nezmiznú, a ono si ich bude môcť vybrať až po rokoch, keď ich bude naozaj potrebovať na zabezpečenie vlastného komfortného bývania. Nielen to, ale i ďalšie finančné produkty, vďaka ktorým sa vaše deti môžu stať zabezpečenými už dnes, ponúka väčšina bankových domov. Možno aj ten váš. Takže sa stačí len opýtať a budete vedieť, aký darček má pre vášho potomka naozaj hodnotu.

Dajte im priestor