Prvé jarné slnečné lúče odhalia nielen množstvo prachu na nábytku, ale prinášajú vlnu energie a chuti priestor prevzdušniť, prevoňať a zbaviť sa nepotrebných vecí. Tie zbytočne zaberajú miesto, ktoré by sme mohli využiť lepšie. Najlepším riešením je posunúť ich tam, kde ešte poslúžia. Druhou šancou pre nepotrebné veci môže byť aj portál Nevyhadzujte.sk.

Všetci dobre poznáme ten pocit, keď sme takí preťažení, že sa potrebujeme zhlboka nadýchnuť. Jediná pomoc v takejto chvíli je otvoriť okno a pustiť k sebe čerstvý vzduch. Doprajme nový nádych aj svojej preplnenej domácnosti. Prevetrajme skrine, zásuvky aj škatuľky, ktoré otvárame len zriedkakedy. A pri každej vecičke, ktorú chytíme do ruky, si položme otázku: naozaj ju potrebujem?

Hovorí sa, že zo všetkého, čo robíme, by sme si mali spraviť zábavu. Predstavme si teda, že čokoľvek, čo sa nehodí nám alebo čo už aspoň rok nepoužívame, by sa zišlo niekomu inému. Všetky zbytočnosti totiž môžete jednoducho ponúknuť do nových rúk. Pomôže vám pri tom portál www.nevyhadzujte.sk, ktorý je už konečne aj na Slovensku. Objavovanie nového poslania tak spraví z obyčajného upratovania radostnú udalosť.

Ako začať?

Home office ani plná domácnosť detí nemusia byť problém – spravte si z upratovania rodinnú akciu. Deti sú obvykle tie, ktoré rady snoria po kútoch a objavujú zaprášené poklady. Možno povyťahujú veci, ktoré ste ani nevedeli, že ešte doma máte.

Začnite šatníkom. Tu asi nájdete najviac nepotrebností. Veci, ktoré ste nenosili niekoľko sezón, ktoré sú vám nepohodlné, nehodia sa vám, ale odkladáte ich len pre istotu – všetko vyraďte. Načo sa obklopovať vecami, v ktorých sa necítite dobre.

Ďalšia na rade je kuchyňa. Možno tu objavíte ešte nevybalené dary zo svadby, ktoré zo slušnosti niekoľko rokov obchádzate, súpravy obrusov, ktoré už vyšli z módy, alebo kuchynské roboty, ktoré aj tak nerada používate.

Nezabudnite na obývačku. Staré DVD-čka, knihy, ktoré už asi nikdy nebudete znovu čítať, a možno aj niektoré dekorácie, ktoré držia vašu domácnosť v čudných spomienkach. To všetko môže byť pre niekoho iného úžasným darčekom alebo dlho hľadanou kuriozitou. Prejdite celý byt či dom. Nezabudnite ani na garáž či pivnicu.

Hľadanie nového majiteľa nemusí byť komplikované

Keď už máte zozbieranú úctyhodnú kôpku zbytočností, nasleduje ďalší krok – hľadanie ich nového majiteľa. Spomínaný portál nevyhadzujte.sk je skvelým pomocníkom pri hľadaní domova pre vaše staré veci. Webstránka totiž spája tých, ktorí veci potrebujú, s tými, ktorí sa ich radi zbavia len tak za odvoz.

„Okrem dobrého pocitu, že sme veci len tak nevyhodili, chránime vzácne prírodné zdroje a darujeme šancu na nový domov – vraciame veci späť do obehu,“ vysvetľuje Simona Hlaváčová, spoluzakladateľka komunitného priestoru Baterkáreň, ktorá projekt Nevyhazdujte.sk na Slovensko priniesla zo susedného Česka.

Vďaka portálu nevyhadzujte.sk je veľmi jednoduché posunúť svoje veci niekomu ďalšiemu. Majiteľ sa najprv v dvoch krokoch bezplatne registruje a následne vloží fotografie ponúkaných vecí na portál. Takto nájdu svoj nový domov hračky, oblečenie či dekorácie z celého Slovenska. Predlžovanie života už používaným veciam je súčasťou filozofie cirkulárnej ekonomiky. Znovuvyužívanie starých vecí, hľadanie nového účelu pre nepotrebné veci, oprava pokazeného či požičiavanie si toho, čo potrebujeme len zriedkavo, to všetko sú nevyhnutné piliere zodpovedného a vedomého životného štýlu.

Tí, čo bývajú v okolí Trnavy, môžu využiť aj komunitné reuse centrum, ktoré funguje ruka v ruke s online portálom: Prichádzajú k nám naozaj ľudia všetkých vekových kategórií z Trnavy a okolia, prinášajú veci, ktoré sú ešte funkčné, čisté, ale už ich nevyužívajú. V roku 2020 sme zachránili pred vyhodením viac akom7 000 kusov oblečenia, 2 000 kusov hračiek, 1 000 kusov kníh a 2 000 kusov vecí do domácností,hovorí Janka Reháková, spoluzakladateľka Baterkárne.

Z jedného jarného upratovania tak môže mať osoh niekoľko domácností. Navyše, portál funguje obojsmerne – okrem ponúknutia svojich vecičiek tu možno nájdete niečo, čo by sa hodilo práve vám. Chýbajúca kniha, ktorú už nedostať v kníhkupectve, nábytok, vybavenie pre domáce zvieratká, všetko bezplatne, venované za odvoz. Okrem užitočnej veci, ktorú sme získali, si odnášame aj dobrý pocit – šetríme energetické zdroje našej planéty a v neposlednom rade naše financie.

Viac informácií nájdete na www.nevyhadzujte.sk a www.baterkaren.sk. Ich aktivity môžete sledovať aj na sociálnych sieťach.

Zdroj a foto: PR článok