Tiež by ste si priali mať v malom byte ihneď po ruke to, čo potrebujete denne a šikovne upratané to, čo potrebujete raz za rok? Radi by ste svojmu malému konečne dopriali policu na jeho hračky? Máme pre vás jednoduchý manuál, vďaka ktorému to ľahko zvládnete.

Najprv treba vedieť „Kam?“

Ako si však má počínať zvedavý remeselník amatér, keď chce všetko dostať „do vzduchu“ bez zbytočných karambolov? Podľa Pavla Řezáča budú na zavesenie temer všetkého stačiť len dva rôzne druhy rozperiek z obchodu pre majstrov – tzv. inteligentná rozperka (UX) a zubatá rozperka (FUR). A potom ešte neveľa vecí, o ktorých bude reč ďalej. Lenže laik potrebuje najprv vedieť, kam môže bezpečne niečo povesiť. Kam teda v paneláku môžete, naopak, povesiť skrine, skrinky, poličky?

"Tak napríklad na obvodové steny bytu, tie bývajú z pevných hrubých panelov. Väčšinou sú to steny, za ktorými počujete susedov. Ak bývate v paneláku, nemusíte sa ani v kúpeľni vzdať skriniek, ktoré majú všeličo udržať. Jednoducho ich upevníte k stropu a podlahe. Načo si ešte dať pozor pri vešaní poličiek a skriniek v panelovom dome? Na steny s balkónmi. Podľa odborníka boli v minulých časoch v niektorých prípadoch tiež „ochudobnené“. Základné pravidlo pre remeselníka amatéra v tehlovom byte teda znie: Zavesiť môžeme takmer čokoľvek na steny hrubšie ako 15 centimetrov. Stropu by sa mal amatér tiež vyhnúť, nemusel by to totiž zvládnuť. V nových domoch sú tiež najlepším miestom na vešanie steny," opisuje odborník.

Použiť vinglík!

Týmto pekným slovom pochádzajúcim z nemčiny označuje remeselník kovovú úchytku v tvare písmena L, ktorá má na každom konci otvory. V predajniach pre domácich majstrov sa ich predáva nepreberné množstvo. Inteligentná rozperka je šikovná rozperka, na ktorú môžete v paneláku všetko zavesiť. Ak chcete mať v malej kúpeľni s umakartovým jadrom úzku skriňu odhora dolu, ktorá niečo unesie, musíte ju upevniť k stropu a k podlahe. Z predajne pre domácich majstrov si odnesiete inteligentné rozperky s priemerom 10 mm a k nim skrutku o 5 mm dlhšiu, než je dĺžka rozperky (na zjednodušenie – špička skrutky musí z rozperky na konci vykúkať von). Dôležitý je aj priemer skrutky 6 až 8 mm a k tomu vrecúško vinglíkov.