Ako odmietnuť

Situácia sa pre rodiča stáva ešte komplikovanejšia, keď má pocit, že dieťaťu z nejakého dôvodu niečo dlhuje a autíčko by predstavovalo možnosť, ako mu to aspoň trochu vynahradiť. Tento dojem môže vzniknúť napríklad vtedy, keď rodičia netrávia s dieťaťom toľko času, koľko by podľa nich mali, keď sa rozvádzajú a pod. 

Rodičia by sa síce možno cítili o niečo lepšie, ale pre dieťa by sa na fakte, že sa s ním nehráte, aj tak nič nezmenilo. Radšej skúste nájsť päť minút denne navyše, kedy sa budete venovať len a len dieťaťu, akoby ste dali 50 eur na niečo, čo ho bude baviť tak týždeň a potom upadne do zabudnutia. Deti samy niekedy žobronia o ďalšie a ďalšie veci práve v snahe získať pozornosť rodičov.  Dieťa, ktoré neustále vyžaduje nové hračky alebo sladkosti, môže v skutočnosti chcieť niečo iné. Napríklad to, aby ste mu poskytli nejakú istotu, určili hranice, chce sa s vami cítiť v bezpečí, vedieť, že ho máte radi a ste tu pre neho.

Môže byť ťažké odmietnuť dieťaťu nejaké potešenie a zároveň mu ukázať, že to neznamená, že ho nemáte radi. Skúste mu teda vysvetliť, že mu danú vec nedáte len v jeho vlastnom záujme – drahú bábiku nedostane, pretože by potom neboli peniaze na bundu a jemu by bola zima a nachladlo by a pod. Okrem zamietnutia požiadavky vyjadrite aj pochopenie, aby vedelo, že jeho želanie uznávate Môžete sa ho opýtať, prečo tak veľmi túži práve po tej danej veci, čo by s ňou chcelo robiť a pod. Ak si však naďalej nedá povedať, niekedy mu proste povedzte len jednoduché „nie“.

Vreckové

S vreckovým je vhodné začať až v dobe, kedy už dieťa vie počítať. Malo by byť vyplácané pravidelne a v rovnakých čiastkach. U malých detí je lepšie dávať peniaze skôr častejšie v menších sumách, starším raz až dvakrát do mesiaca. Čiastka by mala byť natoľko veľká, aby si z nej mohlo uhradiť nielen nutné výdaje, ako napríklad lístky na autobus, ale tiež aby mu ostalo na nejaké drobné radosti. 

U detí je normálne, že peniaze chcú skôr minúť než ušetriť. Nie je na tom nič divné a zmení sa to v dobe, kedy sa naučia odkladať splnenie svojich želaní na neskôr. V tom, aby všetky svoje peniaze utratilo odrazu za „hlúposti“, mu teda príliš nebráňte. Aspoň sa tak v praxi samo poučí, že keď dá všetky peniaze za veci, ktoré ani nejako zvlášť nechce, neostane mu potom nič.

Môže sa, samozrejme, stať, že dieťa po niečom nesmierne túži, ale nemá práve v tej chvíli našetrené dostatočné množstvo peňazí, a keby čakalo, nemusela by sa už daná vec dať kúpiť. V takom prípade sa s dieťaťom dohodnite, že mu peniaze požičiate, ale ono vám ich zo svojho vreckového postupne vráti. Je dobré mu rovno vysvetliť, že si nemôže požičiavať na čokoľvek, ale len keď je na to naozaj dôvod a s kúpou danej veci by sa nedalo počkať. Vysvetlite, prečo vám pripadalo správne mu na tú konkrétnu vec požičať.

 

Foto: Shutterstock