Po príchode z pôrodnice azda každá mama rieši režim svojho dieťatka. Väčšina mamičiek odíde s informáciou o tzv. trojhodinovom režime, no doma zistia, že realita je iná a každé dieťa individuálne.

Zo začiatku bábätko veľa spí, no postup, ako sa k samotnému uspatiu dopracovať, je u každého bábätka iný. Niekto využíva silu prírody a teda zaspávanie na prsníku, niektoré mamičky si pomáhajú fitloptou, špeciálnou závesnou kolískou zvanou hačka, bielym šumom alebo tie šťastnejšie len bábätko položia a ono samo zaspí pri pozeraní sa na kolotoč či svetielka na stene.

Vaše zúfalstvo z nespavosti bábätka a tým pádom i vás stúpa, a ak ste vyskúšali všemožné triky možno bude pre vás riešením špeciálna metóda, vďaka ktorej by sa vaše dieťa malo naučiť zaspávať samo do niekoľkých minút. Že nemožné? V čom tento zázrak spočíva? A zaberá údajne až na 96 % detí. Nie je to však ľahké a musíte byť skutočne presvedčené, že to chcete. Bude totiž trvať niekoľko dní, kým prídu prvé výsledky a nebude to bez plaču. 

Už ani slzu

Viacerí odborníci sa venovali postupom, ako deti naučiť zaspávať. Existujú dva smery tréningu spania a to „cry-it-out“ (metóda kontrolovaného plaču) a „no-tears“ (metóda bez sĺz). Neobávajte sa, pri metóde „cry-it-out“ nejde o klasické vyplakanie sa a zaspatie z vyčerpania. Práve naopak, rodičia nechajú dieťa plakať len určitý čas pred tým, ako ho upokoja. Naproti tomu „no-tears“ prístup predstavuje akúkoľvek spánkovú metódu, pri ktorej rodičia okamžite odpovedajú dieťaťu, keď plače a aplikuje sa najmä u detí do 6 mesiacov, kedy potrebujú v noci jesť a môžu mať i problémy s kolikami. Tieto metódy boli popísané viacerými autormi s malými obmenami a zhodli sa na niekoľkých základných pravidlách.

Čo treba zvážiť?

Každé bábätko je iné, tým pádom na to vaše nemusí účinkovať overený "trik" od kamarátky. Aj pri voľbe alebo štýle uspávania je nutné vzať do úvahy viacero faktorov, ktoré vám môžu pomôcť vytvoriť pevný spánkový režim. Na čo sa zamerať?