Vek dieťaťa

Metódu sa neodporúča aplikovať u dieťaťa mladšieho ako 6 mesiacov. Dieťa musí byť totiž fyzicky a emocionálne vyspelé, aby bolo schopné prespať celú noc. Vhodným obdobím nie je čas rastového špurtu, kedy je dieťa hladné aj v noci a tiež, ak je dieťa choré, rastú mu zuby, či cíti iný diskomfort. Dôležité je tiež začať, až keď sa rozhodnete v noci nedojčiť. Horná veková hranica nie je ohraničená. Nácvik by mal prebiehať len v domácom prostredí a nie, ak sa chystáte na cesty alebo dieťa prespáva pravidelne u starých rodičov.

Zvoľte plán

Dieťa uložte do postieľky, pohladkajte ho, dajte mu pusu na dobrú noc a povedzte mu, ako ho veľmi ľúbite. Vyberte si vetu, ktorú mu budete opakovať v rámci celého procesu nácviku, keď sa k nemu budete vracať. Prvé rozlúčenie by malo trvať zhruba 30 sekúnd. Akonáhle dieťa uložíte, už ho nezdvíhajte a ani nehladkajte či nechytajte za ruku. A to ani keď sa budete vracať do izby, vždy len zopakujte formulku a zostaňte krátko, napr. dve minúty. Pripravte sa na to, že dieťa bude minimálne prvé dva dni veľmi nahlas a úpenlivo protestovať. 

Časový plán si môžete prispôsobiť, nutné však je zachovať vzrastajúcu časovú tendenciu medzi tým, ako budete dieťa chodiť upokojovať. Plač nie je cieľ, ale cesta a nevyhnutný sprievodný jav. Priaznivci tejto metódy však potvrdzujú, že tento krátkodobý stres sprevádzaný slzami prináša dlhotrvajúce výhody – kvalitný spánok dieťaťa i rodiča a s tým súvisiacu spokojnosť. 

Informujte rodinu a nedajte sa odradiť nezdarom

O vašom pláne by mali vedieť všetci členovia domácnosti a byť s ním uzrozumení. Najmä prvé dni to nebude ľahké a slabšie povahy to nemusia vydržať. Ak bývate v paneláku a chcete mať naďalej dobré vzťahy so susedmi, upozornite i ich. Na začiatku sa pripravte na to, že nebudete dobre spať, lebo dieťatko sa bude často budiť a môže byť nepokojné. Ak dieťa ochorie, alebo keď to nejde, počkajte niekoľko týždňov a skúste znova. Pri kríze si treba uvedomiť cieľ - aby vaše dieťa a vy dobre spalo. Rozhodne však neprestávajte po dvoch dňoch bez príčiny. 

Foto: Shutterstock