Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo všetko môže ovplyvňovať inteligenciu vášho dieťaťa? Aj keď ste si možno doteraz mysleli, že sú to len múdre knihy, krúžky, či jazyky, nie je to tak. Hoci ani tie nie sú zanedbateľné, IQ vášho drobca môže ovplyvniť aj otecko. Prekvapivé, však?

Obaja rodičia sú v živote dieťaťa nesmierne dôležití. Oteckovia sú však v porovnaní s mamičkami tými, ktorí trávia so svojim potomkom menej času, keďže mnoho dní trávia v práci. Dieťa cez pracovný týždeň vidia len večer a to aj tak väčšinou už sladko spí. Cez víkend sa to dobrí oteckovia snažia svojej ratolesti vynahradiť a to nie je na škodu. Práve naopak. Práve tí otcovia, ktorí sa snažia a chcú tráviť čas s dieťaťom čo najviac, ako sa dá, sú tými najlepšími. A nielen to, dokonca sa zistilo, že práve oni majú tie najmúdrejšie a najšikovnejšie deti. Ako to ale spolu súvisí?

Dobrý otec = múdre dieťa

Akú úlohu má otec v živote dieťaťa? Má byť “len” ochrancom, istotou či živiteľom rodiny? Aj keď aj tieto aspekty sú samozrejme dôležité, úloha otca tu nekončí. Ba naopak. Odborníci totiž tvrdia, že deti, ktoré trávia čas s otcom sú úspešnejšie a majú aj vyššie IQ.

Autor tejto štúdie, profesor Paul Ramchandani tvrdí, že hra otca s dieťaťom má omnoho pozitívnejší vplyv na jeho vývoj a inteligenciu, ako sa doteraz predpokladalo. Jeho tvrdenie bolo však potvrdené výskumom, ktorého sa zúčastnilo 128 otcov, ktorí sa venovali svojím trojmesačným až dvojročným potomkom, pričom vedci počas toho merali ich kognitívny vývoj. To prebiehalo najmä prostredníctvom videí, na ktorých pozorovali správanie dieťaťa. Deti sa s oteckami hrali bez hračiek, čítali im rozprávky alebo sa jednoducho zabávali. Výsledky na seba nenechali dlho čakať a ukázalo sa, že deti okolo dvoch rokov vykazovali omnoho lepšie výsledky štandardného indexu duševného vývoja, ktorý zahŕňal rôzne úlohy ako rozpoznávanie farieb či tvarov.