Detí sú rozmanité tvory. Pri ich vývoji môže nastať na základe ich typu niekoľko situácií, ktoré môžu spôsobovať problémy im aj vám. Máte doma malého hanblivca, despotu, alebo tzv. VIP dieťa? Ku každému treba rozličný prístup.

Prílišná hanblivosť

Nadmerný ostych je pre malé deti v podstate normálny, má však postupne miznúť či sa aspoň zmierňovať, ale niekedy hanblivosť odchádza neúmerne. Pretrvávajúca extrémna hanblivosť sa prejavuje rôzne. Jej príčiny sa podľa výskumov pričítajú nevyrovnanosti, depresii či stresu rodičov, génom, prísnej výchove a ďalším javom, jednako len ide o riešiteľný problém. Navyše, pokiaľ sama nie ste práve exhibicionistka, môže mať kadečo odkukané od vás, preto je dobré hanblivé dieťa neizolovať a dopriať mu, aby videlo aj iné sebavedomejšie modely správanie.

Ak máte v rodine niekoho, kto má opak hanblivosti v krvi, rieši veci smelo, buďte takému príbuznému nablízku. Hanblivé správanie treba premieňať pomaly. Nátlak nie je dobrý azda v žiadnej výchovnej metóde, preto sa ho nesnažte prerobiť silou a nevystavujte ho šokom, nenúťte ho a spoločenské „záťaže“ mu dávkujte pomaly.  Vnútornú atmosféru ratolesti môže veľmi premeniť aj pochvala. Všímajte si i malé pokroky, uznaním potomka posilníte. Súčasne ho však učte, aby vedelo oceniť druhých. Keď bude vedieť, že väčšina ľudí a kamarátov je v zásade dobrých, nebude sa ich a sveta tak báť. Prijmite však fakt, že z neho nikdy nebude odvážny extrovert. To však určite neznamená, že vaše zlatíčko raz nepovedie spokojný život.

Malý despota

Malý tyran je pre rodinu ťažkým sústom. Ak kúpite takému drobčekovi novú hračku, on vám ju nespokojne hodí na hlavu. Alebo si kladie podmienky, kedy, čo, čím, s kým, ako… niečo zje alebo urobí. Podmienky, ktoré nastavuje, sa množia tak, že im nakoniec nemožno vyhovieť. Čo robiť? Treba mu dať hlavne najavo, že ho máte radi, ale že sú hranice, za ktoré ísť nemôže.