Hoci niekedy máme sklon považovať bábätká za osoby stredného rodu, hneď od narodenia sú to dievčatká a chlapci so všetkým, čo k tomu patrí. Ako sa starať o intímne partie novorodencov?

Už u čerstvo narodených detí vás môže prekvapiť veľkosť a aktivita pohlavných orgánov. U dievčatiek sa v novorodeneckom období môže objaviť hlienovitý výtok alebo dokonca mierne krvácanie z rodidiel. Prítomnosť oboch javov v prvých šiestich týždňoch života je úplne fyziologická.  Nemusíte sa báť, ide o reakciu na pôsobenie materských hormónov, ktorá nevyžaduje žiadne vyšetrenie ani liečbu. Chlapčekovia zase majú predkožku prilepenú k žaluďu tak, že ho celkom zakrýva. Tento stav sa nazýva konglutinácia a v novorodeneckom veku je celkom bežný. Predkožka v tomto veku dieťaťa sa nedá pretiahnuť, uvoľňuje sa tvorbou mazu až postupne a tento proces má u každého dieťaťa inú dĺžku.

Umývať, či neumývať?

Rodičia, prarodičia a dokonca i pediatri sú často čo človek, to iný názor na to, či sa majú genitálie najmenších detí pravidelne čistiť, alebo je lepšie nechať ich bez povšimnutia a spoliehať sa na prirodzené schopnosti organizmu. Hovoríme, samozrejme, o vnútorných častiach genitálií, nie vonkajších, ktoré sú niekoľkokrát denne znečistené močom a stolicou.

U chlapcov je situácia o niečo jednoduchšia ako u dievčatiek, ktorým sa niekedy riedka stolica dostane aj k rodidlám. „Genitálie novorodencov treba, samozrejme, pravidelne čistiť od zvyškov moču a stolice. Pokiaľ je smolka alebo maz na slabinách, je vhodné použiť na ošetrenie pokožky olejček. Dievčatkám je nutné šetrne roztiahnuť malé pysky ohanbia, aby za nimi skutočne nič neostalo, a tiež preto, že ak to rodičia nerobia, často dochádza k zlepeniu pyskov či dokonca zrastom,“ hovorí detská lekárka Klára Šillerová. Keď má vaše dievčatko sklon k opakovanému zrastaniu pyskov ohanbia, je dobré po kúpeli a osušení túto oblasť natrieť napríklad panenským olivovým alebo slnečnicovým olejom. Sklon k zrastom je celkom individuálna záležitosť a niektorým deťom sa zrasty tvoria aj napriek dôkladnej starostlivosti rodičov. Potom ich treba odstrániť chirurgicky. 

Čistá voda nadovšetko

Na umývanie genitálií novorodencov sa najčastejšie odporúča čistá voda, ideálne taká, ktorá prúdi zhora dolu. Novorodenca je dobré naučiť, aby sa prúdu vody nebál: položíte si ho na predlaktie hlavičkou k svojmu hrudníku a zadoček mu osprchujete nad vaňou. Samozrejmosťou je predchádzajúca kontrola teploty vody.

Len čo bábätko raz popálite alebo, naopak, vydesíte ľadovou sprchou, budete jeho dôveru obnovovať veľmi dlho. Väčšina pediatrov neodporúča žiadne mydlá. Pokiaľ však pri obzvlášť veľkom znečistení pre svoj dobrý pocit použijete nejaký ten umývací prostriedok, vyberajte produkty určené výslovne pre deti, bez zbytočných chemikálií, farbív a bez parfumovania. Hygienické obrúsky by mali byť skôr pomôckou na hygienu trebárs pri cestovaní alebo v noci. Konečník dievčatiek treba vždy umývať smerom od genitálu dozadu.

Kauza pipík

O pohlavných údoch malých chlapčekov a ideálnych spôsoboch rodičovského zaobchádzania s nimi už boli popísané stohy papiera, zaručenú radu v konkrétnej situácii aby však človek pohľadal. Napriek tomu, že sa názory odborníkov na uvoľňovanie predkožky často veľmi líšia, v prípade novorodencov panuje zhoda: v tomto veku nie je vhodné násilné alebo nešetrné uvoľnenie predkožky.

Pre dieťa je veľmi bolestivé a navyše hrozí vytvorenie drobných raniek, ich zajazvenie a potom ďalšie zúženie, ktoré situáciu ešte zhorší a často vedie k nutnosti neskoršieho chirurgického riešenia. Postupné opatrné pokusy o uvoľňovanie nechajte až na batoľací vek. „Penis u novorodencov a dojčiat rozhodne nepreťahujte, skúšať to môžete až po prvom roku života. Predkožka je v dojčenskom veku zlepená s penisom, čo je celkom fyziologický stav. Príroda to tak zariadila preto, aby sa dovnútra nedostala stolica z plienok,“ vysvetľuje lekárka Klára Šillerová.

Nezostúpené semenníky

Semenníky sa vyvíjajú v brušnej dutine a v priebehu tehotenstva postupne zostupujú do mieška. Asi dve až štyri percentá donosených novorodencov však nemajú po pôrode zostúpené semenníky. Nezostúpené semenníky sa v prvých mesiacoch života len sledujú, ak ale samovoľne nedôjde k náprave, najneskôr v druhom roku života treba situáciu napraviť. V brušnej dutine totiž semenníky ohrozuje vyššia teplota, ktorá by neskôr mohla spôsobiť neplodnosť. Liečba je dvojaká: buď sa podávajú hormonálne preparáty, alebo lekári volia operáciu. 

Požiar v plienkach

Že niečo v plienkovej oblasti nie je v poriadku, poznáte celkom spoľahlivo podľa podráždeného plaču dieťatka, pretože akýkoľvek diskomfort okolo genitálií pociťuje veľmi bolestivo. „Keď je penis chlapčeka začervenaný alebo opuchnutý, je možné, že je v ňom zápal. Môžu to však byť i zapareniny. U dievčatiek sa zápal spozná najmä menším otvorom medzi pyskami ohanbia, hovorí sa tomu synechia, ale to určí skôr pediater, takže pokiaľ sa vám niečo nezdá, je dobré situáciu skonzultovať s detským lekárom,“ radí pediatrička.

Zapareniny môžu spôsobiť aj agresívne zložky niektorých potravín v materskom mlieku, preto sa pokúste vysledovať, či problémy nespôsobuje niečo z toho, čo jete (najčastejšie býva vinníkom cudzokrajné ovocie). „Na zapareniny zvyčajne radím Sudocrem alebo Rybilku. Pokiaľ sa aj po ich použití zapareniny nezlepšujú alebo sa dokonca zhoršujú, treba, aby dieťa videl lekár,“ dodáva odborníčka.

Foto: Shutterstock