„Nezvládla som porodiť svoje dieťa, zlyhala som ako žena,“ hovorí si frustrovane mnoho žien. Napriek všetkým veľkým očakávaniam, že svoj pôrod zvládnete vlastnými silami, nastal zvrat a bábätko muselo prísť na svet cisárskym rezom. Ako zvládnuť pocity sklamania a začať si materstvo konečne užívať?

Aká žena, taká predstava o pôrode

Väčšina žien sa na svoj pôrod chystá ako na prirodzené vyústenie tehotenstva a teší sa, až bude mať bábätko v náruči. Pribúdajú aj tie, ktoré sa na svoj veľký deň tešia. O to náročnejšia je pre ne potom situácia, kedy sa minie predstava so skutočnosťou. Aj výskumy totiž podľa odborníčky dokazujú, že ženy majú zo svojho pôrodu tým lepší pocit, čím viac sa podobá ich pôvodnému očakávaniu. Stále viac žien si k tehotenstvu prizve dulu, načíta hory knižiek a internetových diskusií, rozpráva sa s kamarátkami.

Píšete si pôrodné plány, pôrodnicu vyberáte podľa toho, nakoľko vám tam „dovolia“ realizovať svoje predstavy o pôrode. Dodáva vám to istotu v nepredvídateľnej budúcej „pôrodnej“ situácii. Tie z vás, ktoré mávnu rukou v zmysle „zvládli to naše mamičky, zvládnem to tiež,“ bývajú priebehom pôrodu zaskočené. Ako inde i tu platí: všetkého s mierou, aj s plánovaním pôrodu. „Pôrodu všeobecne nepristane prehnané plánovanie a potreba kontroly, spontaneita a pripravenosť prispôsobiť sa situácii je určite namieste,“ vysvetľuje poradkyňa pre oblasť rodičovstva Eva Labusová.

„Optimálna je primeraná príprava zameraná na praktické informácie, ale i na sebapoznanie. Ženy by sa mali samy seba pýtať, s akými pocitmi sa blížia k pôrodu a aký vstup dieťaťu do sveta a sebe do materstva chcú dopriať. Rozhodne platí, že mnoho žien sa pôrodu bojí z dôvodu nedostatočných alebo skreslených informácií, ktoré sú všade okolo nás prítomné v pôrodných predsudkoch a stereotypoch,“ opisuje odborníčka.