Byť dobrým rodičom síce nie je atómová fyzika, avšak niekedy budete mať pocit, že vám to už všetko prerastá cez hlavu. Ako tomu zabrániť a nekomplikovať si túto síce neľahkú, ale pritom veľmi dôležitú úlohu?

Nekomplikujte si rodičovstvo

Rodičovstvo si niekedy komplikujeme my sami. Aké zvoliť výchovné prístupy? Dať skôr brokolicu alebo ananás? Akú knihu o rodičovstve si prečítať? Presne takýmito otázkami si niekedy mamičky z nedostatku iných (skutočných) starostí vytvárajú aspoň tie umelé, pomyselné, aby mali čo riešiť. Aby si dokázali, že mať deti je jedno z najkomplikovanejších umení na svete. Ale to je mýtus. Výchovu zvládli naše prababičky, keď pri práci na poli porodili dvanáste dieťa, a v ten deň ešte možno stihli vymlátiť obilie. Zvládnu to milióny ľudí na tejto planéte, zvládnete to i vy.

Zdravý sedliacky rozum

Ten vám totiž povie, čo urobiť a kedy už je toho dosť. Kde pridať a čo chýba. Niektorí rodičia trpia pomerne rozšírenou poruchou vlastného významu. Ich starosti vypovedajú viac o nich než o snahe byť dobrým rodičom. Často používajú deti ako predmet svojej pýchy, sociálneho vyrovnávania, svojej vlastnej hodnoty. Samozrejme, nie je zlé byť občas pyšný na svoje dieťa. Ale primárne by sme sa mali zamyslieť nad tým, čo nášmu dieťaťu prospieva. Nie to, ako budeme vyzerať pred známymi, keď náš maličký nebude mať značkové topánočky.

Buďte dobrým človekom

Ak chcete mať z dieťaťa dobrého človeka, musíte aj byť takým človekom. Dieťa vás kopíruje a to ako vaše potreby, tak aj hodnoty, postoje a pod. Takže premýšľajte o sebe a dajte mu ten najlepší príklad.