Detské hry môžu byť aj veľmi nebezpečné. Stačí zakopnutie, mokrá tráva alebo aj rozviazaná šnúrka a nešťastie je na svete. Ak si dieťatko vyrazí dych, nepanikárte ale konajte! Ako mu poskytnúť prvú pomoc?

"Tých niekoľko málo sekúnd sa mi zdalo dlhých ako večnosť. Neďaleko ihriska zaštekal pes, náš Tomi sa psov bojí, a tak sa reflexne otočil a rozbehol za mnou. Lenže mu v okamihu zľaknutia nedošlo, že sa cestou ku mne rozbehol priamo proti hojdačke, kde sa hojdalo akési dievčatko. Tá bola neuveriteľne duchaprítomná a snažila sa z hojdačky zoskočiť, aby do Tomiho nevrazila. Bohužiaľ pri zoskoku vrazila rovno do výrazne menšieho Tominka, ktorému vyrazila dych.

Dievčatko sa rozplakalo, ale skôr strachom než bolesťou, asi sa bála, že jej vynadajú. Ja som však mala úplne iné starosti. Tom nedýchal! Presnejšie povedané nemohol sa nadýchnuť, pozeral na mňa vydesenými očami a pokúšal sa chytiť dych. Bolo to šialené! Bila som ho po chrbte, triasla s ním - a popravde vôbec nevedela, čo robiť. Po chvíli sa Tom našťastie rozdýchal sám. Až doma som sa vďaka internetu dozvedela, čo pri vyrazenom dychu robiť, a rovno sa prihlásila na kurz prvej pomoci pre rodičov, ktorý organizuje náš Dom detí a mládeže!" Rozpráva mamička Daniela a odporúča všetkým mamičkám, aby sa zamysleli nad tým, či by deťom vedeli v niektorých akútnych stavoch, ktoré priamo ohrozujú život poskytnúť účinnú prvú pomoc.

Čo sa vlastne deje pri tzv. vyrazenom dychu?

"Ako vyrazený dych sa všeobecne označuje niekoľko sekúnd trvajúci stav, keď sa postihnutý, zvyčajne po prudkom náraze do strednej časti hrudníka alebo chrbta nemôže nadýchnuť. Pri vyrazenom dychu totiž dochádza ku krátkodobému reflexnému stiahnutiu bránice." Vysvetľuje detská sestra Mirka Míková. A dodáva, že vyrazený dych, keď dieťa zostáva plne pri vedomí, našťastie nebýva stavom závažným a postihnutému v skutočnosti nehrozí žiadne vážne nebezpečenstvo. Ak ide totiž o skutočne len o vyrazený dych (nastáva bezprostredne po údere), postihnutý sa behom krátkej chvíle predýchať sám. "Kŕč po chvíľke jednoducho povolí a postihnutý môže opäť dýchať," vysvetľuje Míková.

Pozor, vyrazený dych nezamieňajte s vdýchnutím cudzieho telesa! Vtedy sa dieťa samo nerozdýcha a je nutné mu aktívne pomôcť! Ak nie je možné teleso z krku vybrať či vykašľať, zvyčajne pomôže 3 až 5 úderov plochou dlane medzi lopatky - dieťa stojí v miernom predklone, alebo leží bruškom na vašich kolenách a hlavu má nižšie než hrudník. U väčších detí (asi od 8 rokov) a dospelých sa tiež používa tzv. Heimlichov hmat; stlačenie nadbrušku za účelom vypudenie cudzieho telesa.

Prvá pomoc? Zachovajte pokoj!

Prvá pomoc pri vyrazenom dychu je veľmi jednoduchá!

  • Nepanikárte a za každú cenu zachovajte pokoj (alebo ho aspoň pred dieťaťom hrajte).
  • Pokúste sa dieťa upokojiť, neprenášajte na neho svoj strach a tieseň!
  • Pokiaľ je to možné, tak dieťa za výdatného upokojovania posaďte a jemne mu masírujete oblasť bránice.
  • Dieťa sa po chvíľke predýcha samo a zvyčajne začne z úľaku aj výdatne plakať. Nečudujte sa mu, prežilo obrovskú úzkosť!

Foto: Shutterstock